Realizovana stručna posjeta aerodromu u Podgorici

U okviru nastavnog procesa na predmetu Arhitektonske konstrukcije III, 23. decembar 2019. organizovan je stručni obilazak terminalne zgrade Aerodroma Podgorica, kao ilustrativne za temu čeličnih skeletnih zgrada. Učestvovalo je petnaest studenata druge godine, uz stručno vođenje predmetnog nastavnika prof. dr Dušana Vuksanovića i učešće saradnika u nastavi mr Irene Rajković i mr Gordane Rovčanin, kao i prof. dr Biljane Šćepanović koja je sa svog aspekta dala poseban doprinos.

Posjeta aerodromu započeta je od sjevernog kraja terminalne zgrade, a nastavljena prolaskom kontrolne procedure za odlazak putnika u staroj zgradi aerodroma, u okviru koje su podijeljeni i markirni prsluci. Uslijedio je prolazak pored piste, nakon čega su se učesnici vratili u terminalnu zgradu preko box-a za prijem i kontrolu putnika u dolasku. Uz sagledavanje koncepta i detalja primijenjene čelične konstrukcije, poseban utisak vezan je za "nalaz" o projektantskoj ideji koja je odredila formu i materijalizaciju aerodromske zgrade, a riječ je o ideji krova kao transponovanog avionskog krila. To je iskazano, prije svega, u obliku krova kao ključnog elementa arhitekture, a snažno podržano i u njegovoj materijalizaciji, uključujući i materijalizaciju zgrade u cjelini.