Laboratorija za dobijanje metala i neorganske tehnologije

Laboratorija za za dobijanje metala i neorganske tehnologije

Nastavno osoblje:    prof. dr Mira Vukčević

Doc. dr Biljana Zlatičanin

Laborant: Čedomir Milić

Nakon laboratorijskih vježbi studenti su osposobljeni za uspješan rad u oblastima proizvodnje i optimizacije proizvodnih procesa (metalnih i nemetalnih materijala, i hemijskog inženjerstva), sposobni su da odaberu materijal za određene uslove primjene i da definišu parametre njegovog dobijanja i prerade. Na osnovu poznavanja uslova eksploatacije materijala, studenti su osposobljeni da identifikuju kritično svojstvo materijala, strukturu koja ga obezbeđuje, kao i način dobijanja tog svojstva u procesnim uslovima. Na taj način su osposobljeni da se uspješno suočavaju sa problemima proizvodnje, karakterizacije i primjene materijala kao i da sagledaju uticaje različitih parametara procesiranja na svojstva materijala i njegovo ponašanje tokom perioda primjene. Znanje koje studenti stiču u toku eksperimentalnih vježbi u laboratoriji omogućava im da integrišu usvojena teorijska i eksperimentalna znanja iz oblasti Neorganske hemijske tehnologije i Hemijskog inžinjerstva.

Studijski program METALURGIJA I MATERIJALI

Predmeti:

1. Metalurgija obojenih metala
  2. Metalurgija praha
  3. Procesi rafinacije
  4. Keramički materijali
  5. Procesiranje prahova

Na nekim predmetima poput  Metalurgije obojenih metala, studenti  osnovnih studija rade računske i terenske vježbe.

Na predmetima Metalurgija praha, Procesiranje prahova i Keramički materijali rade se vježbe iz mehaničkog dobijanja prahova, redukcije oksida, taloženje iz rastvora soli metala. Od tehnika za karakterizaciju prahova, rade se mikroskopska analiza i sitovna analiza. Konsolidacija se ispituje  konvencionalnim presovanjem kao i kompaktiranjem sa ili bez upotrebe veziva. Od tehnika konsolidacije na povišenim temperaturama, rade se toplo presovanje i sinterovanje u čvrstom stanju.