Studenti Metalurško - tehnološkog fakulteta: Od sticanja znanja do civilnog aktivizma na polju ekologije

Priroda je potrebna čovjeku mnogo više nego čovjek prirodi, kaže Glorija Vukićevć, student druge godine master studija Zaštite životne sredine na Metalurško – tehnološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

ImageOna i njen stariji kolega sa master studija, Vojislav Ilić, su od onih studenata koji su,  kroz volonterizam u zelenim akcijama, živjeli svoj izabrani studijski program.

Vojislav danas ima i svoju Nevladinu organizaciju „Zeleni pravac – Green direction“ . Do sada, njegova nevladina organizacija je već realizovala dva projekta u koja su bili uključeni nekadašnji studenti MTF-a. A ako sve bude išlo po planu, kaže on, biće uključivani i studenti sa osnovnih studija (honorarno ili volonterski, zavisi od projekta i budžeta.

„Upravo treba da počnemo realizaciju projekta u koji je uključeno još pet studenata sa master studija zaštite živone sredine. Riječ je o projektu „Dodjela opreme za kompostiranje i edukacija poljoprivrednih proizvođača o održivom upravljanju gazdinstvom u pogledu produkcije biljnog otpada”. Tretman biljnog otpada u poljoprivredi danas predstavlja problem. Ralizacija projekta će biti u Golubovcima, a  finansira ga Grad Podgorica. ”, kazao je Ilić.

Njegova koleginica Vukićević kaže da je, kroz studiranje, i razne oblasti žaštite životne sredine došla do spoznaje da je sve podložno promjeni i da ništa nije apsolutno.

„Duboko vjerujem, da su našoj zemlji potrebni mladi ljudi koji se ne mire sa „statusom kvo“, koji su spremni da kandiduju svoje ideje i da preuzimaju inicijativu kako bi doprinijeli kreiranju boljeg i uspješnijeg društva.

Ona je posebno istakla važnost uloge  nastavnog kadra Metalurško-tehnološkog fakulteta – koji je motivisan, kreativan, požrtvovan i orijentisan ka budućnosti. Studente su usmjerili ka  tome  da teže zelenoj budućnosti za privredu i novim pravima za potrošače, ka svijetu u kojem je cirkularna ekonomija osnovni postulat. „Za razvoj zelene ekonomije i poslova potrebno je sprovođenje javnih politika, participativan pristup, podizanje nivoa svijesti i informisanosti“, smatra Vukićević.

Profesorica Metalurško-tehnološkog fakulteta UCG prof. dr Mira Vukčević kaže da su ovi mladi ljudi već pokazali da su budući nosioci politika zaštite životne sredine, preventivnog djelovanja i podizanja svijesti o zajedničkoj odgovornosti.

„Svijest o zajedničkoj odgovornosti pogotovo je došla u fokus u godini obilježavanja jubileja – 30 godina od proglašenja Crne Gore ekološkom državom. To je put koji treba potvrditi u praksi, posebno od otvaranja Poglavlja 27, a sa novim genrecijama koje opravdavaju naš uloženi trud i rad, kroz svakodnevni aktivizam tokom studija, nadamo se da će tako i biti“, zaključuje profesorica Vukčević.

Medijske objave: