Delegacija Univerziteta u Kaenu u posjeti Biotehničkom fakultetu

Dana 24. maja 2023. godine Biotehnički fakultet su posjetili predstavnici Univerziteta u Kaenu. U delegaciji ovog prestižnog Univerziteta iz Normandije (Francuska)  bili su  predsjednik Univerziteta u Kaenu, LAMRI ADUI (Lamri Adoui),  direktor Centra za međunarodnu saradnju Johan Brear (Yohann BREARD),  saradnica u Centru za međunarodnu saradnju Marion Kloare (Marion CLOAREC) i  profesor Silven Giju (Sylvain GUILLOU).

Posjeta je realizovana na Oglednom imanju Biotehničkog fakulteta – ’’Lješkopolje’’. U autentičnom ambijentu  najstarijeg vinskog podruma u Crnoj Gori, uvažene goste iz Francuske je u uvodnoj riječi pozdravila dekan prof. dr Božidarka Marković i tom prilikom ukazala na najznačajnije segmente u 86. godina dugoj tradiciji postojanja  institucije, a prodekan za razvoj i saradnju sa privredom prof. dr Zoran Jovović ukazao je na najvažnije detalje o Oglednom imanju. Nadalje je  prodekan za međunarodnju saradnju prof. dr Sanja Radonjić kroz kratku prezentaciju goste upoznala o osnovnim aktivnostima na  Biotehničkom fakulteta u pogledu naučnoistraživačke, nastavane i stručne djelatnosti. U nastavku je enolog, prof. dr Radmila Pajović Šćepanović gostima detaljno prezentovala tehnologiju proizvodnje vina i jakih alkoholnih pića na Oglednom imanju, poznato vino Vranac i Institutova loza, kao i o eksperimentima koji se u tom smislu realizuju kroz istraživačke aktivnosti. Do kraja boravka na imanju  ‚‚Lješkopolje  uz degustaciju vina i u veoma srdačnom razgovoru razmatrane su mogućnosti za ostvarivanje buduće međuinstitucionalne saradnje.