Tim studenata prof. Vanje Vukićević Garić osvojio I i III mjesto na Olimpijadi iz engleskog jezika




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Profesorica Filološkog fakulteta Vanja Vukićević Garić bila je član žirija na međunarodnoj Olimpijadi iz engleskog jezika za studente tehničkih fakulteta, koje duži niz godina organizuje Bauman Moscow State Technical University iz Moskve. Ona je, takođe, bila i koordinator tima koji je, sa Metalurško-tehnološkog fakulteta iz Podgorice, predstavljao Univerzitet Crne Gore, a sastav tima činile su studentkinje: Jelena Đurović – SP Zaštita životne sredine, Teodora Betić – SP Hemijska tehnologija i Anđela Popović – SP Hemijska tehnologija.

Na individualnom dijelu ovog prestižnog takmičenja, studentkinja Jelena Đurović, kojoj Engleski 1 i Engleski 2 predaju doc. dr Vanja Vukićević Garić i mr Savo Kostić, osvojila je 1. mjesto, dok su na timskom dijelu pomenute predstavnice našeg Univerziteta osvojile 3. mjesto.

Da je ovo veoma veliki uspjeh potvrđuje i profesorica Vukićević Garić, budući da je, kao član žirija, detaljno ispratila rad mnogobrojih učesnika.

„Konkurencija je bila vrlo jaka, svi učesnici su pokazali ne samo visok nivo znanja opšteg i stručnog engleskog u svim jezičkim vještinama, već i kreativnost u samostalnom osmišljavanju jezičkih i vanjezičkih sadržaja koja premašuje granice njihovih disciplina. Pored zahtjevnih gramatičkih testova i raznovrsnih i kompleksnih provjera vokabulara, učesnici su imali zadatak da osmisle i kratak video na zadatu temu, a sve su teme bile takve da promišljaju odnos tehnološkog razvoja i prirodne sredine, što je dodatno dalo prostora za intelektualnu i jezičku ekpresiju, te učinilo postignuće naših studenkinja još značajnijim.“

Jedna od učesnica i pobjednica, Jelena Đurović, kaže zašto su za studente važne akademske prilike poput ove: „Kao neko ko čitavog života ima veliku ljubav prema engleskom jeziku i ko je učestvovao na velikom broju takmičenja iz istog, od osnovne škole nadalje, mogu da kažem da ona uvijek donose neprocjenjiva iskustva za takmičare. Prilika da testiramo i primijenimo svoja znanja i sposobnosti, kao i da se takmičimo sa svojim vršnjacima na međunarodnom nivou, je svakako veoma korisna i po mom mišljenju jedan od najljepših djelova studentskog iskustva. Posebno značajno, za nas studente tehničkih fakulteta, je činjenica da na takmičenjima iz engleskog jezika poput ovog često mogu učestvovati studenti sa različitih studijskih programa i fakulteta, što dovodi do građenja novih poznanstava i pospješuje naš kapacitet za timski rad i interdisciplinarnu saradnju, koji će nam sigurno umnogome koristiti u našem budućem akademskom i profesionalnom životu.“

Učesnica Anđela Popović rekla je više o tome šta je takmičenje značilo za nju: „Za mene je ovo takmičenje predstavljalo jedno novo iskustvo, koje je sadržalo usvajanje novih vještina i znanja iz oblasti bioengineering-a i stručnog engleskog jezika uopšte. Kako studiram na fakultetu koji je primjenljiv u svijetu, smatram da je izučavanje stručnog engleskog jezika vrlo važno, kako za mene, tako i za ostale studente koji žele da svoje znanje prošire u inostranstvu.“

Teodora Betić je takođe ukazala na važnost stručnog engleskog jezika: „Ovo takmičenje je moć jezika reflektovalo kao sredstvo komunikacije, koje nam omogućava spoznavanje raznovrsnosti značenja i kombinovanja riječi, međusobno povezivanje i razumijevanje među različitim nacijama, bez obzira na kulturološke razlike. Samim tim, dodatan je podsticaj za širenje ličnih vokabularnih i intelektualnih mogućnosti, pomoću jezika koji je već godinama, nezvanično, globalni jezik. Stručni engleski jezik je ključ za predstavljanje koncepata, dizajna i procese inženjerskog projektovanja. Omogućava efikasniju komunikaciju medju inženjerima, širom svijeta, smanjujući rizik od minimalnih grešaka, što je ključni faktor u inženjeringu, koji odiše zahtjevnošću, preciznošću i maloj toleranciji na greške.“

Bauman Univerzitet je prepoznat kao organizator mnogih konferencija, akademskih olimpijada, seminara i radionica, kako za predavače, tako i za studente na svim nivoima studija. Posebna vrijednost događaja poput ovog, kao i učešće predstavnica našeg univerziteta, ogleda se u afirmaciji i promociji jezika struke na akademskom nivou, što je jedan od glavnih ciljeva i međunarodnog projekta ReFlame kojim koordiniše Filološki fakultet. Uz to, ovogodišnja Olimpijada iz engleskog jezika za studente tehničkih fakulteta je, upravo kroz zadate teme, nenametljivo a neizbježno, stavila glavni akcenat na ekološku svjesnost, te na ključni značaj sinergije naučne, prirodne i –  kroz kreativnu upotrebu jezika – umjetničke dimenzije razvoja čovjeka i društva.

Više o takmičenju i rezultatima na linku: https://nsce.bmstu.net/news/view/itogi-vso-2022-nsce2022-outcomes/ 



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.