Realizovana gostujuća predavanja profesora Filipa Vaseršelta sa Humboltovog univerziteta

Profesor Filip Vaseršelt sa Humboltovog univerziteta u Berlinu boravio je u Crnoj Gori od 30. oktobra do 2. novembra 2022. godine posredstvom ERASMUS+ mobilnosti i tom prilikom održao je sesiju uspješnih predavanja za studente svih nivoa studija (osnovne, master, specijalističke, doktorske) na Studijskom programu za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti. Vrlo interesantne teme podstakle su brojne studente da aktivno učestvuju u nastavnom procesu. Teme kojima se bavio profesor Vaseršelt su:

1. Čudo od djeteta: Opis konstrukcije u crnogorskom u poređenju sa
    evropskim jezicima;
  2. Semantika okvira (frejmova) ili umrežavanje značenja i
  3. Varijacija _em_/_om u instrumentalu imenica muškog roda: Nove perspektive iz korpusne lingvistike.

Nastavljajući dugogodišnju praksu uspješne saradnje sa Humboltovim univerzitetom, Vaseršelt je najavio mogućnost novih studentskih mobilnosti u tekućoj studijskoj godini. Rukovodstvo Fakulteta i i SP za crnogorski jezik su upriličili radni sastanak sa temom daljeg unapređivanja brojnih zajedničkih aktivnosti u budućem periodu.