Dekan Filološkog fakulteta na XIII skupštini Fonda Ruski mir u Jaroslavlju

Dekan Filološkog fakulteta Tatjana Jovović na poziv organizatora učestvovala je na XIII skupštini Fonda Ruski mir, održanoj od 1. do 4. novembra u Jaroslavlju, jednom od najstarijih ruskih gradova, osnovanom u XI vijeku. Ruski mir je veliki međunarodni forum koji se bavi popularizacijom ruskog jezika, kulture i istorije Rusije, a zaslužan je i za otvaranje Ruskog centra na Filološkom fakultetu u Nikšiću.

Skupština se tradicionalno održava uoči Dana nacionalnog jedinstva. Ove godine svečano je otvorena u zdanju prvog ruskog profesionalnog pozorišta, Akademskom dramskom teatru Fjodor Volkov. Skupština je okupila brojne ruske intelektualce, umjetnike, nastavnike, naučnike, političare, predstavnike vjerskih zajednica, kao i goste iz sedamdeset zemalja, koji su razmijenili mišljenja u okviru glavne panel diskusije Prostor sjećanja i slave ruskog svijeta i nekoliko tematskih diskusionih platformi. Jedno od najzanimljivijih obraćanja imala je Valentina Tereškova, prva žena koja je posjetila svemir.