Novi alumnisti kampanje "STUDIRAJ NA FDU CETINJE!"

U susret prijemnim ispitima Fakultet dramskih umjetnosti, Univerziteta Crne Gore nastavlja  kampanju u kojoj će budućim kandidatima predstaviti studijske programe Fakulteta:

GLUMA,

DRAMA I POZORIŠTE (Dramaturgija, Pozorišna režija, Pozorišna produkcija), i

FILM I MEDIJI (Filmski scenario, Filmska režija, Filmska produkcija

Ovim povodom, u kampanji, jedan broj nekadašnjih studenata našeg fakulteta i istaknutih alumnista će predstaviti, kako svoja iskustva studiranja tako i ona sa prijemnog ispita.

Zato će vam se ove nedelje predstaviti:

- Dragana Tipković, naša istaknuta alumnistkinja koja je ujedno i prva generacija sa studijskog programa Dramaturgija i višestruko nagrađivana  pjesnikinja koja je prevedena na sedam evropskih jezika.

- Jovan Mijušković, sa studijskog programa Film i mediji, koji je svoju karijeru nastavio u najprestižnijim sjevernoameričkim kompanijama koje se bave arhitektonskom vizuelizacijom u audio-vizuelnoj industriji.

- Esma Sarić, koja nam dolazi i Sarajeva i koja je svoje master studije nastavila na našem Fakultetu, gdje upravo završava svoj master završni rad iz filmske režije.

Sve ostale učesnike kampanje i naše istaknute alumniste možete pratiti putem posebnog YouTube kanala pod nazivom: fdu_cetinje_ucg na sljedećem linku: https://www.youtube.com/channel/UCFd6iUuVfiUU2uIlSHAaS0g

Takođe, za sve naše buduće studente, u susret prijemnim ispitima na studijskim programima, kao i do sada biće organizovane  konsultacije, sa ciljem približavanja strukture prijemnog ispita.

Zbog pandemije COVID19 - prvi krug konsultacija, biće održane onlajn, posredstvom Zoom platforme, svake subote u  maju i junu, u sljedećim terminima:

- GLUMA

(15. i 29. maj i 5. i 12. jun u 12h)

- DRAMA I POZORIŠTE

(15. i 29. maj i 5. i 12, jun u 11h)

- FILM I MEDIJI

(15. i 29. maj i 5. i 12. jun u 10h)

Za kraj ove najave, u nastavku dostavljamo i spisak osnovne literature u susret prijemnim ispitima:

-    GLUMA:

1. Borislav Stjepanović: AUDICIJA, Univerzitet Crne Gore, 2000.
  2. Boro Stjepanović: Gluma I – RAD NA SEBI, Univerzitet Crne Gore. 1999.
  3. Konstantin S. Stanislavski: SISTEM (teorija glume), Derata, Beograd. 2002.

-   DRAMA I POZORIŠTE:

1. Cezare Molinari: ISTORIJA POZORIŠTA, Vuk Karadžić, Beograd, 1982. ili Ronald Harvud: ISTORIJA POZORIŠTA, Clio, Beograd, 1998.
  2. Aristotel: POETIKA, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd, 1990.
  3. Piter Bruk: PRAZAN PROSTOR, Lapis, Beograd, 1995.
  4. Milena Dragićević Šešić, Branimir Stojković: KULTURA - menadžment, animacija, marketing, Clio, Beograd, 2007.

Dodatna literatura:

1. Hugo Klajn: OSNOVNI PROBLEMI REŽIJE, Univerzitet umetnosti u Beogradu, 1995.
  2. Frensis Fergason: POJAM POZORIŠTA, Nolit, Beograd, 1979.
  3. Viktorija D. Aleksander: SOCIOLOGIJA UMETNOSTI, Clio, Beograd, 2007.
  4. Darko Lukić: Produkcija i marketing scenskih umjetnosti, Hrvatski centar ITI, 2010.
  5. Grupa autora: CRNOGORSKE STUDIJE KULTURE I IDENTITETA, FDU, Cetinje, 2016.
  6. Janko Ljumović: SVIJET UMJETNIČKIH PROFESIJA – DRAMA I POZORIŠTE, Udruženje dramskih umjetnika Crne Gore i Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica, 2020.

-   FILM I MEDIJI:

1. Dejvid Kuk: ISTORIJA FILMA,Clio, Beograd, 2006.
  2. Urlih Gegor i Eno Patalas: ISTORIJA FILMA,Institut za film, Beograd, 1977.
  3. Jezi Plaževski: JEZIK FILMA I: Institut za film, Beograd, 1995.
  4. Hugo Klajn: OSNOVNI PROBLEMI REŽIJE,Univerzitet umetnosti u Beogradu, 1995.
  5. Mišel Šion: NAPISATI SCENARIO,Institut za film, Beograd, 1989.
  6. Grupa autora: LEKSIKON FILMSKIH I TELEVIZIJSKIH IZRAZA, Univerzitet umetnosti u Beogradu, 1997.
  7. Daglas Kelner: MEDIJSKA KULTURA, Clio, 2005.
  8. Vuk Vuković: DRUŠTVENI MEDIJI I UPRAVLJANJE KOMUNIKACIJAMA, Fakultet dramskih umjetnosti, Univerzitet Crne Gore, 2020.
  9. Tudor Eliad: KAKO NAPISATI I PRODATI SCENARIO, Institut za film, Beograd 1982.
  10. Anne Marie Gillen: THE BUSINESS OF SHOW BUSINESS FOR CREATIVES, Foacl Press & American Film Market (e-izdanje)