Studentikinja Ivona Raković o iskustvu sa Šangajske pozorišne akademije
Proteklih mjesec, koje sam provela na ljetnjoj školi u Šangaju na Shanghai Theatre Academy (STA) na smjeru Belt and Road, jedno su od mojih najdragocjenijih iskustava. Grad, sa svojim jedinstvenim spojem tradicionalne kulture i moderne dinamike, postao je mjesto koje ću pamtiti, ne samo zbog njegovih ljepota, već i zbog znanja i inspiracije koje sam stekla tokom boravka. STA je prestižna umjetnička škola za talente u scenskim umjetnostima u Kini.
Datira od 1. decembra 1945. godine, kao eksperimentalna škola, a već od 1956. i službeno dobija zvanje akademije. Ima više od 300 stalno zaposlenih predavača i preko 2100 aktivnih studenata, i mogućnost studiranja na 17 različitih smjerova, od kojih su četiri unutar STA kampusa: Huashan – fakultet za pozorišnu umjetnost, Lianhua – fakultet tradicionalnog kineskog teatra, Hongqiao – fakultet plesa i pokreta i Changlin – fakultet za medije, film i TV.
Tokom boravka, najviše vremena provodili smo na Lianhua fakultetu, učeći kako od strane profesora tako i od studenata tog fakulteta. Tokom boravka imala sam čast da mi predaju značajna imena, među kojima su: Li Qiuping, Qin Hao, Yu Xiang, Sun Huizhu (William), Tong Qiang, Guo Liandong, He Qun, Peng Yongwen (David), Xu Jiali… Tokom mog boravka pohađala sam predavanja iz različitih oblasti: Pre-expressive to Super-expressive Acting Process in Chinese Opera, Opera Performance, Foundation Movement, Lecture: Introduction to Chinese Opera/Novels, Chinese Opera Percussion Music, Chinese Culture and Architecture, Chinese Opera Make-up and Costumes, Misreading and Misunderstanding Between Chinese and Foreign…
Njihova profesionalnost, posvećenost i strast prema pozivu ne samo da su nas motivisali, već su u meni probudili veću potrebu i želju za daljim učenjem. Predanost obrazovanju ostavila je snažan utisak, kao i njihova nesebična želja da to znanje prenesu nama – studentima. Njihove metode predavanja bile su prilagođene našem trenutnom nivou znanja, tako i ambicijama koje nosimo sa sobom, što je omogućilo da dublje razumijemo materiju i približimo se njihovom kulturološkom identitetu. U svakom razgovoru, diskusiji ili analizi, osjećala se njihova angažovanost u stvaranju budućih lidera u našim oblastima. Dnevna predavanja bila su dinamična i podsticajna, kombinacija teorijskog znanja i praktičnih vještina. Svako naredno donosilo je nove kreativne izazove i prilike, težeći ka što kvalitetnijem procesu. Iako je tempo bio intenzivan, zahvaljujući izvrsnoj organizaciji i podršci nastavnog osoblja, uspjeli smo da savladamo obiman nastavni program koji je bio pred nama. Večernji sati bili su posvećeni predstavama, kako profesionalnih teatara, tako i studentskih izvedbi. Njihova jedinstvena estetika, ritualnost i duboko ukorijenjena tradicija otvorili su mi nove perspektive o pozorišnoj umjetnosti, čineći ovo iskustvo nezaboravnim i izuzetno vrijednim za moj dalji profesionalni razvoj. Ova škola nije bila samo edukativna platforma, već i mjesto gdje smo gradili prijateljstva i učili o različitim kulturama. Spoj različitih perspektiva, kao i kulturno bogatstvo koje smo upijali svakodnevno, učinili su da postanem otvorenija i fleksibilnija u načinu razmišljanja i djelovanja. Ta iskustva su me naučila mnogo o važnosti umjetnosti i njenoj sposobnosti da nas poveže, kako sa sopstvenim emocijama, tako i sa svijetom oko nas. Posebnu zahvalnost dugujem izuzetnim predavačima i organizatorima koji su sa nama nesebično dijelili svoje znanje i iskustvo. Hvala vam što ste kreirali prostor u kom smo mogli da rastemo, razvijamo se i nadograđujemo svoja znanja i vještine.
Ovo iskustvo i način rada biće jedno od polaznih tačaka tokom mog budućeg profesionalnog puta.
Zato ovom prilikom, takođe želim da se zahvalim Univerzitetu Crne Gore, kao i mojem matičnom Fakultetu dramskih umjetnosti, kao i Kineskoj ambasadi na nesebičnoj podršci u ostvarenju ovog nezaboravnog puta, koji svima toplo preporučujem.
S poštovanjem, Ivona Raković
Studentkinja studijskog programa Gluma, FDU – Cetinje