PREPORUKE ZA OČUVANJE ZDRAVLJA: Nova studija utvrdila prevalencije fizičkog kretanja, nivoa sna i vremena provedenog ispred ekrana kod djece uzrasta od 6 do 9 godina u 25 zemalja




Nova regionalna studija, koja je obuhvatila 150,651 dijete starosti između šest  i devet godina iz 25 zemalja, uključujući i Crnu Goru, je utvrdila da je nivo fizičke aktivnosti, ali i nivo adekvatnog vremena provedenog ispred ekrana i vremena spavanja heterogen na ispitivanom području (Albanija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Francuska, Gruzija, Italija, Kazahstan, Litvanija, Letonija, Malta, Crna Gora, Poljska, Portugalija, Rumunija, Rusija, San Marino, Španija, Tadžikistan, Turkmenistan i Turska). U ovoj regionalnoj studiji, objavljenoj u prestižnom svjetskom časopisu „Obesity Facts“, sa Univerziteta Crne Gore je učestvovao prof. dr Stevo Popović, istraživač sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje.

Istraživanje, koje je sprovedeno u okviru Evropske inicijative za nadzor gojaznosti djece (COSI), odnosno jedinstvenog sistema za praćenje trendova prekomjerne težine i gojaznosti djece u okviru Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), utvrdilo je da se, ukupno gledano, 79,4%  djece aktivno igralo više od jednog sata svakog dana, 53,9% nije bilo član sportskog ili plesnog kluba, dok je 50,0% svakodnevno hodalo ili se prevezlo biciklom do škole. 60,2% djece je bilo ispred ekrana manje od dva sata dnevno, dok je 84,9% djece spavalo između 9 i 11 sati tokom noći.

- Ipak, utvrđene su specifične navike djece, kada su pojedine zemlje u pitanju. Utvrđeno je da postoje izrazite razlike kod djece kada se uzela nacionalna rasprostranjenosti u obzir – ističe profesor Popović, i dodaje – da su se navedene razlike pojavile u rasponu od 61,7 do 98,3% za djecu koja su se aktivno igrala više od jednog sata dnevno, zatim od 8,2 do 85,6% za djecu koja nisu bili članovi sportskog ili plesnog kluba, od 17,7 do 94,0% za djecu koja su svakodnevno hodala ili se prevezla biciklom do škole, zatim od 32,3 do 80,0% za djecu koja su bila ispred ekrana manje od dva sata dnevno, i od 50,0 do 95,8% za djecu koja su spavala između 9 i 11 sati tokom noći.

Zaključak ove studije apeluje na kreatore politika i druge zainteresovane strane, uključujući i školske administratore i roditelje, da bi trebalo da utiču na povećanje mogućnosti da djeca učestvuju u svakodnevnim fizičkim aktivnostima, kao i da potraže rješenja koja bi uticala na smanjivanje prekomjernog vremena provedenog ispred ekrana i smanjenog trajanja sna, a sve u cilju poboljšanja sveukupnog fizičkog i mentalnog zdravlja i dobrobiti djece.

Cjelokupan tekst naučnog članka, pod originalnim nazivom "Physical Activity, Screen Time, and Sleep Duration of Children Aged 6–9 Years in 25 Countries: An Analysis within the WHO European Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI) 2015–2017“, dostupan je na sljedećoj internet adresi: https://www.karger.com/Article/Abstract/511263, odnosno u prilogu u PDF formatu.

Dokumenti



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.