Održan okrugli sto posvećen izgledima da Crna Gora potvrdi Konvenciju o priznanju i izvršenju stranih sudskih odluka u građanskim i privrednim stvarima

Okrugli sto posvećen izgledima da Crna Gora potvrdi Konvenciju (od 2. jula 2019) o priznanju i izvršenju stranih sudskih odluka u građanskim i privrednim stvarima usvojenu pod okriljem Haške konferencije za međunarodno privatno pravo, održan je u Podgorici 3. februara 2023. godine.

Panelisti su bili: prof. dr Maja Kostić-Mandić, nacionalni ekspert, moderator diskusije, gdin Jos Uitdehaag, ekspert i predstavnik  BESP projekta, i gdin Norel Rosner iz Generalnog direktorata za pravdu i potrošače Evropske komisjie (koji se učesnicima obratio putem video prezentacije).

Učesnici okruglog stola su bili predstavnici Ministarstva pravde Crne Gore, sudije Vrhovnog, Apelacionog, Privrednog i Osnovnog suda u Podgorici, javni izvršitelji, advokati i predstavnici akademske zajednice.

Zaključeno je da je liberalni pristup Konvencije u pogledu primjene nacionalnih pravnih pravila i drugih međunarodnih sporazuma koji obavezuju Crnu Goru, pozitivan. Većina konvencijskih rješenja je ista ili slična onima iz prava Crne Gore i nacionalnih pravnih sistema regiona, tako da bi potpisivanjem Konvencije:

• Crna Gora kao i sve zemlje CEFTA-e imala koristi od slobodnog prometa sudskih odluka u građanskim i privrednim stvarima;
  • Postojala veća mogućnost izvoza presuda iz crnogorskih sudova u inostranstvo i u potencijalno širi krug zemalja (u odnosu na sadašnjih 10 zemalja);
  • Strani investitori imali pravnu sigurnost, u smislu garancija da će se sudske odluke koje su donijete u njihovoj zemlji, moći priznati i izvršiti u Crnoj Gori, pod istim uslovima koji postoje u njihovoj zemlji;
  • Crna Gora, kao zemlja kandidat za pristupanje EU, napredovala u ispunjavanju obaveza usklađivanja zakonodavstva sa pravom Evropske unije u ovoj oblasti.