Održana panel diskusija: Sprečavanje govora mržnje u javnom prostoru Crne Gore - uloga institucija
Na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore održana je panel diskusija "Sprječavanje govora mržnje u javnom prostoru Crne Gore - uloga institucija" koju je, u saradnji sa Pravnim fakultetom, organizovala Neformalna grupa "Ad maiora".
Panel je okupio istaknute govornike, mr Sinišu Bjekovića, Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, prof. dr Anetu Spaić, dekanku Pravnog fakulteta UCG, mr Damira Nikočevića, ispred Agencije za elektronske medije Crne Gore, Brana Mandića, novinara i publicistu, Jovana Bojovića, programskog direktora Juventas-a.
Diskusija je okupila mlade ljude, studentkinje i studente, predstavnike medija i nevladinih organizacija, predstavnike krovnih institucija zaduženih za praćenje oblasti zaštite ljudskih prava, ali i aktiviste na polju zaštite ljudskih prava, koju su tokom produktivne diskusije došli do više zaključaka povodom stanja u oblasti borbe protiv govora mržnje na javnom prostoru Crne Gore.
Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković kazao je da su političari svoj uticaj preselili u sajber prostore što je uticalo na širenje govora mržnje.
“Govor mržnje, kroz društvene mreže, nema kontrolu. Možete da kažete šta god hoćete na društvenim mrežama, a da se institucije prave mrtve. Mržnja nije zdravo stanje duha”, ocijenio je Bjeković.
Dekanka Pravnog fakulteta Aneta Spaić kazala je da je govor mržnje svaka tvrdnja ili informacija kojom se promovišu nasilje i netrpeljivost.
Dekanka Spaić je istakla da “imamo najavu najvažnijih evropskih akata” koji će se dodatno pozabaviti pitanjem govora mržnje i drugih oblika diskriminacije u medijima.
Publicista i novinar Brano Mandić kazao je da govor mržnje vidi kao oblik nasilja.
“Riječ je o klasičnom nasilju koje tek osvješćujemo da trpimo, a ono je uvijek bilo sredstvo političkog diskursa. Svako nasilje je politički vrlo lako kontrolisati i proizvoditi”, objasnio je Mandić.
Damir Nikočević, iz Agencije za elektronske medije (AEM) ocijenio je da su neregistrovani portali najćešći izvor govora mržnje u Crnoj Gori. Zabrinjava ga što njihovo poslovanje neće biti regulisano ni novim zakonskim normama.
“Nema značajnijih prekršaja kada su u pitanju crnogorski mediji. Očekivanja javnosti su prilično velika. Moramo da znamo da postoji određeno stepenovanje govora mržnje, nešto od toga zaslužuje javnu osudu, institucionalnu reakciju, a nešto krivičnu odgovornost”, kazao je Nikočević.
Programski direktor Juventasa Jovan Bojović konstatovao je da se “suprotstavljamo slobodi govora kako ne bi eksalirala u nešto veće”.
Ističe da je rad nevladinih organizacija važan i objasnio da Juventas radi kroz edukativne radionice, lobiranje i saradnju s institucijama.
Panel diskusija je održana u okviru projekta "Edukacijom protiv govora mržnje: Mladi kao pokretači tolerantnog društva" koji realizuje Neformalna grupa "Ad maiora" u partnerstvu sa NVO Žuta kornjača, a uz podršku nevladinih organizacija Juventas, Help - Hilfe zur Selbsthilfe, Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, a uz podršku Delegacije Evropske unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR).
https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/715533/onlajn-uticaj-politicara-raspiruje-govor-mrznje
https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/715429/bjekovic-sve-ono-sto-se-nekada-desavalo-na-nasim-ulicama-preselilo-se-u-sajber-prostor
https://rtnk.me/drustvo/bjekovic-sve-ono-sto-se-nekada-desavalo-na-nasim-ulicama-preselilo-se-u-sajber-prostor/
https://www.youtube.com/watch?v=FphC3-vbN58&ab_channel=NOVAM