Održana panel diskusija: Sprečavanje govora mržnje u javnom prostoru Crne Gore - uloga institucija




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore održana je panel diskusija "Sprječavanje govora mržnje u javnom prostoru Crne Gore - uloga institucija" koju je, u saradnji sa Pravnim fakultetom, organizovala Neformalna grupa "Ad maiora".

Panel je okupio istaknute govornike, mr Sinišu Bjekovića, Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, prof. dr Anetu Spaić, dekanku Pravnog fakulteta UCG, mr Damira Nikočevića, ispred Agencije za elektronske medije Crne Gore, Brana Mandića, novinara i publicistu, Jovana Bojovića, programskog direktora Juventas-a.

Diskusija je okupila mlade ljude, studentkinje i studente, predstavnike medija i nevladinih organizacija, predstavnike krovnih institucija zaduženih za praćenje oblasti zaštite ljudskih prava, ali i aktiviste na polju zaštite ljudskih prava, koju su tokom produktivne diskusije došli do više zaključaka povodom stanja u oblasti borbe protiv govora mržnje na javnom prostoru Crne Gore.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković kazao je da su političari svoj uticaj preselili u sajber prostore što je uticalo na širenje govora mržnje.

“Govor mržnje, kroz društvene mreže, nema kontrolu. Možete da kažete šta god hoćete na društvenim mrežama, a da se institucije prave mrtve. Mržnja nije zdravo stanje duha”, ocijenio je Bjeković.

Dekanka Pravnog fakulteta Aneta Spaić kazala je da je govor mržnje svaka tvrdnja ili informacija kojom se promovišu nasilje i netrpeljivost.

Dekanka Spaić je istakla da “imamo najavu najvažnijih evropskih akata” koji će se dodatno pozabaviti pitanjem govora mržnje i drugih oblika diskriminacije u medijima.

Publicista i novinar Brano Mandić kazao je da govor mržnje vidi kao oblik nasilja.

“Riječ je o klasičnom nasilju koje tek osvješćujemo da trpimo, a ono je uvijek bilo sredstvo političkog diskursa. Svako nasilje je politički vrlo lako kontrolisati i proizvoditi”, objasnio je Mandić.

Damir Nikočević, iz Agencije za elektronske medije (AEM) ocijenio je da su neregistrovani portali najćešći izvor govora mržnje u Crnoj Gori. Zabrinjava ga što njihovo poslovanje neće biti regulisano ni novim zakonskim normama.

“Nema značajnijih prekršaja kada su u pitanju crnogorski mediji. Očekivanja javnosti su prilično velika. Moramo da znamo da postoji određeno stepenovanje govora mržnje, nešto od toga zaslužuje javnu osudu, institucionalnu reakciju, a nešto krivičnu odgovornost”, kazao je Nikočević.

Programski direktor Juventasa Jovan Bojović konstatovao je da se “suprotstavljamo slobodi govora kako ne bi eksalirala u nešto veće”.

Ističe da je rad nevladinih organizacija važan i objasnio da Juventas radi kroz edukativne radionice, lobiranje i saradnju s institucijama.

Panel diskusija je održana u okviru projekta "Edukacijom protiv govora mržnje: Mladi kao pokretači tolerantnog društva" koji realizuje Neformalna grupa "Ad maiora" u partnerstvu sa NVO Žuta kornjača, a uz podršku nevladinih organizacija Juventas, Help - Hilfe zur Selbsthilfe, Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, a uz podršku Delegacije Evropske unije kroz program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2022 (EIDHR).

https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/715533/onlajn-uticaj-politicara-raspiruje-govor-mrznje

https://www.vijesti.me/vijesti/drustvo/715429/bjekovic-sve-ono-sto-se-nekada-desavalo-na-nasim-ulicama-preselilo-se-u-sajber-prostor

https://rtnk.me/drustvo/bjekovic-sve-ono-sto-se-nekada-desavalo-na-nasim-ulicama-preselilo-se-u-sajber-prostor/

https://www.youtube.com/watch?v=FphC3-vbN58&ab_channel=NOVAM

 



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.