Edukativne igre za predmet Priroda

Studentkinje Filozofskog Fakulteta u Nikšiću, Studijskog programa za obrazovanje učitelja na albanskom jeziku kreirale su bazu od 80 edukativnih igara kojima su obradile nastavno gradivo iz predmeta Priroda za V razred osnovne škole. Aktivnosti su realizovane u okviru predmeta Metodika nastave PP i PD I. U osmišljavanju i kreiranju edukativnih igara učestvovale su sljedeće studentkinje:  Llolloviq Vildana, Ljaniković Maida, Selović Debora,  Shabanoviq Genta i  Šabanović Liridona. Edukativne igre razvijene su na besplatnoj edukativnoj platformi PurposeGames. Kreirane igre mogu se koristiti na nastavi prirode na albanskom jeziku za utvrđivanje gradiva, evaluaciju ili razvoj takmičarskog duha kod učenika, kako u redovnom nastavnom procesu tako i u onlajn nastavi.

Studentët e Fakultetit Filozofik në Nikshiq, Programi i studimit për arsimimin e mësuesve në gjuhën shqipe krijuan bazën e 80 lojërave arsimore me të cilat është zhvilluar  material mësimor nga lënda Natyra për klasën  V të shkollës fillore. Aktivitetet u realizuan brenda lëndës Metodologjia e mësimdhënies PP dhe PD I. Në hartimin dhe krijimin e lojërave edukative  morën pjesë këto studente: Vildana Vildana, Maida Ljanikoviq, Debora Seloviq, Genta Shabanoviq,  dhe Liridona Shabanoviq. Lojërat arsimore u zhvilluan në platformën arsimore falas PurposeGames. Lojërat e krijuara mund të përdoren në mësimin e natyrës në gjuhën shqipe për përforcimin e  materialit, vlerësimin dhe zhvillimin e shpirtit konkurrues te nxënësit, si në procesin e rregullt të mësimdhënies ashtu edhe në mësimin në internet.