Predavanje: „Francuska politika na Zapadnom Balkanu (2012–2022)”

Predavanje na temu: „Francuska politika na Zapadnom Balkanu (2012–2022)”, dr Aleksandre Kolaković, više naučne saradnice sa Instituta za političke studije u Beogradu, održaće se, u organizaciji Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, u srijedu, 18. maja 2022. godine, sa početkom u 20.00 sati, na platformi Zoom.

Aleksandra Kolaković doktorirala je 2015. godine na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Katedra za modernu istoriju. Tokom doktorskih studija bila je stipendista Vlade Repubilike Francuske (Sorbona Pariz I). Stručno se usavršavala u Njemačkoj (gostujući istraživač, Institut Georg Ekart Braunšvajg, 2016) i Francuskoj (istraživanja, gostujući profesor, Sorbona Pariz IV, 2019, 2022). Njene glavne oblasti akademskog interesovanja su: intelektualna istorija, istorija ideja, politička i kulturna istorija, kultura sjećanja, identiteti, kulturna diplomatija, kao i kulturne i obrazovne politike. Objavila je preko 50 naučnih članaka na srpskom, francuskom, engleskom i italijanskom jeziku. Autor je monografije: U službi otadžbine: saradnja francuskih i srpskih intelektualca (1894–1914), urednik je međunarodnog zbornika na francuskom jeziku Francuska i Srbija: izazovi večitog prijateljstva, kao i dva specijalna izdanja časopisa Srpska politička misao koja su posvećena francusko-srpskim odnosima, odnosno francuskoj politici na Balkanu od 19. do 21. vijeka. Uredila je i dva izdanja časopisa Kultura, od kojih je jedno posvećeno 180. godišnjici francusko-srpskih kultrnih odnosa, a drugo kulturnoj diplomatiji Srbije. Autor je tri udžbenika za nastavu istorije za drugi i treći razred gimnazije, kao i seminara za stručno usavršavanje nastavnika istorije i nekoliko izložbi. Trenutno rukovodi projekatom Francuska i Zapadni Balkan: Nasleđe prošlosti i procesi evrointegracija, koji zajednički realizuju Institut za političke studije i Sorbona Pariz IV u okviru bilateralne saradnje Srbije i Francuske u oblasti naučno-tehničkih istraživanja „Partnerstvo Huberta Ciriena“ (PHC). Takođe, rukovodi (sa srpske strane) projektom Osnaživanje i perspektive visokog obrazovanja na Zapadnom Balkanu, koji zajednički realizuje INALCO, Institut za političke studije, Pravni fakultet Univerziteta Sv. Kliment Ohridski u Bitolju i Filološki fakultet Univerziteta Crne Gore.

Na predavanje su pozvani studenti, akademsko osoblje i šira publika.

Topic: Francuska politika na Zapadnom Balkanu (2012-2022)

Time: May 18, 2022 08:00 PM Belgrade, Bratislava, Ljubljana

Passcode: XEh10s