Studenti FLU u posjeti Galeriji Risto Stijović

Studenti Fakulteta likovih umjetnosti Cetinje, Univerziteta Crne Gore, posjetili su danas Galeriju "Risto Stijović" u Staroj Varoši u Podgorici.

Kustoskinja JU Muzeji i galerije Podgorice, Maša Laović ih je upoznala sa stalnom postavkom galerije, uz razgovor o odnosu tradicionalne i moderne savremene skulpture.

Galerija Risto Stijović, najvećeg crnogorskog vajara i utemeljivača moderne umjetnosti u Crnoj Gori, osnovana je 1970. godine. Risto Stijović (1894-1974) je bio naš najpoznatiji vajar, autor brojnih skulptura malog formata, tako i javnih, spomeničkih skulptura. Studirao je vajarstvo u umjetnickoj skoli u Beogradu od 1912. do 1914. potom u Marselju 1916-1917 pa u Parizu od 1917. do 1923. U Beogradu se vraća 1928. Bio je član umjetničke grupe "Oblik". Radio je i kao profesor u gimnaziji. Član SANU-a postaje 1962. U Podgorici i Beogradu ima legate kao samostalne instititucije.