Aktivnosti Medicinskog fakulteta u sklopu manifestacije Dani nauke i inovacija

Aktivnosti Medicinskog fakulteta u sklopu manifestacije “Dani nauke i inovacija

Četvrtak, 29. septembar, sa početkom u 13.00h, u amfiteatru Medicinskog fakulteta.

Osoblje Medicinskog fakulteta održaće prezentacije rezultata naučnoistraživačkih aktivnosti svojih doktoranada i istraživača na aktuelnim projektima Fakulteta.

Agenda događaja:

13.00h: Pozdravna riječ – prof. dr Miodrag Radunović, Dekan Medicinskog fakulteta, i prof. dr Aneta Bošković, prodekan za nauku Medicinskog fakulteta
13.05 – 13.20h: “Dječja gojaznost u Crnoj Gori – patofiziološki aspekti”, dr sci med. Marina Jakšić
13.20 – 13.30h: “Otkrivanje zajedničkih signalnih puteva i identifikacija pacijenata sa rizikom za razvoj demencije”, prof. dr Nataša Popović
13.30h – 13.40h: “Kliničkopatološki značaj mikroRNK u kolorektalnom karcinomu”, dr Maša Ždralević
13.40 – 13.50h: “Kognitivno oštećenje bez subjektivnog kognitivnog deficita - klinički, molekularni i etički aspekti”, dr med Isidora Rovčanin Dragović
13.50 – 14.00h: “Farmakogenomika u službi liječenja”, Ninoslava Lalatović
Pitanja i diskusija

Subota, 01. oktobar, sa početkom u 9.00h, amfiteatar Medicinskog fakulteta

Učesnici: 45 učenika srednjih škola

Medicinski fakultet u saradnji sa drugim partnerskim instutucijama iz Crne Gore i inostranstva realizuje projekat pod nazivom: “Centar izvrsnosti za biomedicinska istraživanja – CEBIMER” čiji je cilj, između ostalog, razvoj laboratorija i realizacija istraživačkih aktivnosti iz različitih oblasti biomedicine farmakogenomike, bioinženjeringa kože, i izučavanja antikancerogenih sposobnosti bioaktivnih jedinjenja. Istraživači i doktorandi održaće predavanja iz navedenih oblasti, kao i demonstracije praktičnog rada, kroz obilazak laboratorija Fakulteta.

Agenda događaja:

9.00 – 9.05h: Okupljanje učesnika
9.05 – 9.10h: Pozdravna riječ prof. dr Snežane Pantović
9.10 – 9.20h: Prof. dr Snežana Pantović: Šta je biomedicina?
9.20 – 9.30h: Prof. dr Zorica Potpara: Bioinženjering kože
9.30 – 9.40h: Dr Maša Ždralević: Šta su ćelijske kulture?
9.40 – 9.50h: Ninoslava Lalatović: Šta je farmakogenomika?
9.50 – 10.00h: Doc. dr Marija Antunović: Podrška programu HPV vakcinacije u Crnoj Gori–HPV infekcija u usnoj duplji.
10.00 - 13.00h: Učesnici se dijele u 4 grupe  i obilaze laboratorije na po 30 minuta.