Oko kao prozor u mozak – novi evropski projekat RECOGNISED u kojem učestvuje Univerzitet Crne Gore

„Oko kao prozor u mozak“ – novi evropski projekat RECOGNISED, će ustanoviti da li pregled retine može da se koristi kao alat za identifikaciju osoba sa dijabetesom tipa 2 koje imaju kognitivno oštećenje.

Ovaj važan projekat koji finansira EU istražuje biološke puteve koji povezuju promjene na mrežnjači oka i promjene koje su prisutne u mozgu kod ljudi sa dijabetesom tipa 2 (T2D).

Poznato je da dijabetes tipa 2 predstavlja nezavisni faktor rizika za razvoj kognitivnog oštećenja i demencije, a studije pokazuju da ljudi koji žive sa T2D imaju dvostruko veći rizik da razviju Alchajmerovu demenciju (AD) u poređenju sa opštom populacijom.

AD je neurodegenerativna bolest koja dovodi do progresivnog gubitka ćelija mozga, što uzrokuje opadanje kognitivne funkcije i, na kraju demenciju.

Ljudi sa kognitivnim oštećenjem su skloni da se ne pridržavaju uputstva u vezi terapije dijabetesa, da imaju lošu kontrolu glikemije i povećan broj komplikacija povezanih sa dijabetesom, što predstavlja značajne izazove pri liječenju dijabetesa i njegovih komplikacija kako za pojedince sa dijabetesom, tako i za zdravstvene sisteme.

Projekat RECOGNISED će u trajanju od četiri godine proučavati biološke mehanizme koji izazivaju strukturne i funkcionalne promene mrežnjače kod osoba obolelih od dijabetesa tipa 2, kako bi se utvrdilo da li ti isti putevi igraju ulogu u promenama koje se javljaju u mozgu tokom razvoja kognitivnog oštećenja i demencije.

Važno je naglasiti da projekat RECOGNISED treba da utvrdi da li bi mrežnjača, koja je danas lako dostupna za pregled putem neinvazivnih metoda, mogla da pomogne u prepoznavanju ranog kognitivnog oštećenja kod osoba sa T2D, tako da se ovim osobama može pravovremeno pružiti odgovarajuća pomoć.

Projekat RECOGNISED će takođe analizirati prethodno prikupljene podatke i uzorke iz registra, kohorta i biobanki. Sticanjem znanja o mehanizmima razvoja bolesti, ovaj projekat će pomoći u prepoznavanju novih potencijalnih terapijskih intervencija.

RECOGNIZED okuplja 21 partnersku instituciju iz devet različitih zemalja, uključujući akademske institucije, mala i srednja preduzeća (MSP), evropsku infrastrukturu za translacijsku medicinu (EATRIS) i organizacije pacijenata, sa komplementarnim znanjem i ekspertizom.

RECOGNISED će dobiti gotovo šest miliona eura sredstava iz programa EU Horizont 2020 sa krajnjim ciljem poboljšanja kvaliteta života ljudi koji boluju od dijabetesa.

U projektu RECOGNISED, naučnici iz bazičnih nauka i kliničari sa ekspertizom iz oblasti dijabetesa, oftalmologije i neurologije koristiće najsavremenije tehnologije za sprovođenje eksperimentalnih i kliničkih studija koje su deo ovog ambicioznog projekta.

RECOGNISED

Koordinator projekta: Professor Rafael Simó, Vall d’Hebron Research Institute, Barcelona (Spain)

Partneri na projektu: Queen’s University Belfast (UK), AIBILI (Portugal), Utrecht University Medical Center (Netherlands), Academic Medical Center, Amsterdam (Netherlands), Tor Vergata University of Rome (Italy), San Raffaele University Hospital (Italy), University of Milan (Italy), University of Southern Denmark (Denmark), University Hospital Trust, Charity of Novara (Italy), Fundacio Assistencial de Mutua de Terrassa (Spain), Catalan Health Institute (Spain), University of Montenegro (Montenegro), Clinical Center of Montenegro (Montenegro), University of Cadiz (Spain), EATRIS (Netherlands), Alzheimer Europe (Luxembourg), IDF-Europe (Belgium), Anaxomics Biotech (Spain), Oxurion (Belgium), Genesis Biomed (Spain), Vall d’Hebron Research Institute, Barcelona (Spain).

Ovaj projekat dobija sredstva od programa Evropske unije za istraživanje i inovacije Horizont 2020 u skladu sa sporazumom o grantu br. 847749. Ovaj materijal odražava samo stavove autora, a Komisija nije odgovorna za bilo kakvu upotrebu koja može proizići iz informacija u materijalu.