Velike istraživačke aktivnosti Medicinskog fakulteta UCG u realizaciji projekta CEBIMER

Povodom realizacije projekta Centra izvrsnosti za biomedicinska istraživanja (CEBIMER), čiji je partner u realizaciji Medicinski fakultet UCG, 6. novembra 2020. godine održana je pres konferencija, u prostorijama Hotela Centre Ville.

Na konferenciji prisutne je pozdravila doc. dr Snežana Pantović, rukovodilac projektnih aktivnosti ispred Medicinskog fakulteta. Koncept personalizovane medicine prožima sve radne pakete za koje je odgovoran Medicinski fakultet. Nekoliko je velikih istraživačkih aktivnosti za čiju je realizaciju odgovoran Medicinski fakultet:

• in-vitro ispitivanja biološki aktivnih supstanci na ćelijskim kulturama;
  • izrada dermokozmetičkih formulacija i ispitivanje njihove efiksanosti metodama bioinženjeringa kože;
  • ispitivanje uticaja genskog polimorfizma enzima i transportera za holesterol kod pacijenata na statinskoj terapiji;
  • kroz zaseban radni paket, istraživači sa Medicinskog fakulteta će prvi put u Crnoj Gori sprovesti istraživanje o efektima terapijske afereze u liječenju određenih inflamatornih stanja, i time omogućiti uslove za akreditaciju izrađenih protokola u liječenju različitih bolesti.

Realizacijom naučnoistraživačke djelatnosti, očekuje se da Medicinski fakultet na savremen način opremi laboratorije za pomenuta istraživanja, da istraživači publikuju naučne radove u renomiranim časopisima, da mladi istraživači odbrane svoje doktorske disertacije ali i da se uspostavi saradnja sa domaćim i renomiranim naučnim centrima iz regiona i svijeta. Na projektu je kao istraživač zaposlena dr pharm. Ninoslava Lalatović.

Aktivnosti koje sprovodi Medicinski fakultet su nerazdvojivi od istraživačkih aktivnosti drugih partnerskih institucija, naročito Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore i Kliničkog centra Crne Gore. Upravo su multidisciplinarnost i timski rad osnovne karakteristike ovog projekta.

Tim Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore čine sljedeći istraživači: doc. dr Snežana Pantović, prof. dr Miodrag Radunović, prof. dr Milica Martinović, prof. dr Nataša Popović, prof. dr Olivera Miljanović, prof. dr Zorica Potpara, dr sci. Tanja Vojinović, dr Maša Ždralević, dr pharm. Ninoslava Lalatović, dr med. Milovan Roganović; eksterni saradnici: prof. dr Slavica Đuranović, prof. dr Sergej Đuranović, prof. dr Valery A. Voinov, dr Mirjana Savičević; laboranti: Milanka Maraš i Vinka Janketić kao i administrativno osoblje: Mara Vojinović, Žana Radulović, Svetlana Savović, Maja Cimbaljević.

Link ka konferenciji je: