Medicinski fakultet, 25.11.2020

Studenti Medicinskog fakulteta UCG obilježili Međunarodni dan nasilja nad ženama: Stop nasilju nad ženama

X

Studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore su obilježili 25. novembar, Međunarodni dan nasilja nad ženama simboličnim "narandžastim" posterima sa ključnom porukom "Stop nasilju nad ženama".

Kroz studentski aktivizam i kreativnost realizovali su onlajn kampanju, širenjem ove poruke na društvenim mrežama.

Narandžasta je zvanična boja ovog datuma, i simbolizuje nadu za bolju budućnost, bez nasilja nad ženama i djevojčicama.

Međunarodni dan nasilja nad ženama se obilježava 25. novembra, a poseban značaj ovog datuma doprinosi činjenica da svaka treća žena doživi neki oblik nasilja tokom svog života. Ovo je jedan od najzastupljenijih oblika kršenja ljudskih prava i predstavlja prepreku u postizanju rodne ravnopravnosti. Ovaj datum je odabran kao sjećanje na brutalno ubistvo sestara Mirabal, koje se dogodilo 1960. godine u Dominikanskoj republici.

UN Deklaracija o uklanjanju svih oblika nasilja nad ženama, donešena 1993, nasilje nad ženama definiše kao kršenje ljudskih prava i kao oblik diskriminacije žena, te podrazumijeva sva djela nasilja na polnoj osnovi koja rezultiraju, ili mogu rezultirati, fizičkim, seksualnim, psihološkim ili ekonomskim povredama ili ugrožavanjem žene, u što spadaju i prijetnje da će takva djela biti počinjena, prisiljavanje ili lišavanje slobode, bilo u javnosti ili u privatnom životu.

Za više informacije, možete da posjetite:

Nasilje je naša realnost koja uništava živote mnogih žena. Kada ga vidiš, prijavi ga.

STOP nasilju nad ženama.

Ovo je još jedna, u nizu inicijativa studenata Medicinskog fakulteta, a pokazatelj da studentski aktivizam pokreće, motiviše i pozitivno djeluje kako na studente, tako i na cijelu akademsku i građansku zajednicu.

Medijske objave:

Broj posjeta : 484