• Uticaj sistema oslanjanja na opterećenje i radni vijek transmisije vozila, autor Dr Sreten Simović

Otpori pri kretanju vozila zavise od karakteristika vozila, podloge i njihove međusobne interakcije. Sistem oslanjanja je jedan od najvažnijih sistema vozila, naročito pri kretanju vozila preko neravne podloge, i ima veliki uticaj na udobnost vožnje.

Pored uticaja na udobnost, sistem oslanjanja ostvaruje značajan uticaj na opterećenje i radni vijek pogonskog sistema vozila. Zato je detaljno ispitivan ovaj uticaj koristeći matematički i računarski model, a rezulati su provjereni i potvrđeni eksperimentalnim istraživanjima.

Nakon proračuna i kvantifikacije uticaja sistema oslanjanja na radni vijek elemenata pogonskog sistema variranjem najuticajnijih parametara sistema omogućen je pravilan izbor karakteristika sistema i njihovih komponenti koje će dati zadovoljavajuće, odnosno najbolje moguće karakteristike tokom eksploatacije vozila.