Mašinski fakultet obilježava 52 godine rada brojnim aktivnostima

Mašinski fakultet Univerziteta Crne Gore obilježava 52. godinu postojanja i uspješnog rada. Povodom ove godišnjice, Mašinski fakultet organizuje niz aktivnosti koje su usmjerene na učešće u različitim edukativnim, kulturnim i društvenim događajima. U srijedu, 13. aprila 2022. godine, u prostorijama Mašinskog fakulteta organizovano je predavanje i radionica posvećena unaprijeđenju znanja, vještina i stavova mladih ljudi prema bezbjednosti saobraćaja. Skupu su prisustvovali maturanti Srednje stručne škole Ivan Uskoković - Podgorica.

Skup je otvorio dekan Mašinskog fakulteta, prof. dr Radoje Vujadinović i ukazao na značaj teme bezbjednosti mladih učesnika, kao i buduću ulogu maturanata u sistemu bezbjednosti saobraćaja.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje u svijetu u saobraćajnim nezgodama na putevima pogine oko 1.35 miliona lјudi, što ih čini osmim doprinosećim uzrokom smrtnosti među svim starosnim grupama. Međutim, saobraćajne nezgode se izdvajaju kao vodeći uzrok smrtnosti među populacijom mladih od 5 do 29 godina. Takođe, prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u periodu od 2010. do 2018. godine mladi uzrasta od 15 do 17 godina su u zemlјama članicama u prosjeku činili oko trećine poginulih u saobraćajnim nezgodama. Na području Crne Gore, u 2019. godini u saobraćajnim nezgodama je poginulo 6 mladih ljudi uzrasta od 18 do 25 godina, kazao je dekan Vujadinović.

On je takođe predstavio aspekte kojima se bave nastavnici i saradnici na studijskom programu Drumski saobraćaj i ulogu maturanata kao budućih inženjera u saobraćaju u rješavanju problema iz domena saobraćajnog inženjerstva. Pored toga se osvrnuo i na druge aktuelne teme iz oblasti saobraćaja, kao i napore koje ulaže rukovodstvo Univerziteta Crne Gore i Mašinskog fakulteta kroz inovacije studijskih programa i nabavku savremene opreme za laboratorije. Takođe, posebnu zahvalnost upućuje upravi Srednje stručne škole Ivan Uskoković – Podgorica, posebno direktorici Sonji Dabetić, nastavnicima i učenicima koji su prisustvovali predavanju.

Nakon otvaranja skupa, doc. dr Boško Matović je održao predavanje na temu Bezbjednost mladih učesnika u saobraćaju.

Visok nivo rizika učešća u saobraćajnim nezgodama mladih lica nastaje kao rezultat kombinovanih faktora kao što su neiskustvo, fizička i emocionalna zrelost, stila života i demografske karakteristike. Literatura ukazuje da su mladi učesnici u saobraćaju prezastuplјeni u saobraćajnim nezgodama za koje su karakteristične brza vožnja, noćni uslovi, vožnja pod uticajem alkohola i droga, nekorištenje sigurnosnog pojasa, korištenje mobilnih telefona i drugih uređaja, kao i prisustvo putnik, kazao je on.

Učenici su posjetili Laboratoriju za bezbjednost saobraćaja i učetvovali u radionici koju su organizovali studenti master studija BSc Željka Anđušić, BSc Anđela Vučetić, BSc Andrijana Mrvaljević i BSc Nikolina Novaković. Maturanti su bili u prilici da upravljaju na simulatoru vožnje, koriste naočare koje simuliraju uticaj alkohola, droga i umora, zatim analiziraju radar za snimanje brzine i drugu opremu koja je na raspolaganju. Na taj način su mogli da iskustveno dožive uticaje različitih faktora opasnosti na ponašanje u saobraćaju. Nastavnici i maturanti su istakli potrebu za sprovođenjem sličnih predavanja.