TRAFSAF

Image

Poboljšanje bezbjednosti saobraćaja u zemljama Zapadnog Balkana kroz inovacije i razvoj nastavnih planova i programa

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, svake godine 1.2 miliona ljudi izgubi život u saobraćajnim nezgodama širom svijeta, a 30-50 miliona ljudi se povrijedi. Povrede u drumskom saobraćaju su osmi vodeći uzrok smrti na globalnom nivou i vodeći uzrok smrti mladih u dobi od 15 do 29 godina. Povrede u drumskom saobraćaju trenutno se procenjuju kao deveti vodeći uzrok smrti u svim starosnim grupama na globalnom nivou, i predviđa se da će postati sedmi vodeći uzrok smrti do 2030. godine. U poređenju sa zemljama zapadne Evrope, zemlje Zapadnog Balkana imaju veću stopu smrtnosti u saobraćajnim nezgodama.

Kada je u pitanju bezbijednost saobraćaja, obrazovni sistemi u zemljama Zapadnog Balkana, na svim nivoima, više su informativni nego sveobuhvatni. Zbog te činjenice, strategije bezbijednosti saobraćaja koje su razvila nadležna tijela predviđaju reformu nastavnih planova I programa koja će obuhvatiti sve nivoe obrazovanja.

Svi partnerski univerziteti Svjetske banke dijele zajedničko naslijeđe, pa je situacija u ovoj oblasti vrlo slična. Analiza nastavnih planova I programa transporta I saobraćaja pokazuje značajni prostor za poboljšanja. Naime, svim partnerskim univerzitetima nedostaje moderna laboratorijska oprema, softveri, kursevi nisu problemski orijentisani, već su uopšteni. Studenti nemaju dovoljno praktičnih vještina.

Misija aktivnosti u oblasti bezbijednosti saobraćaja jeste smanjenje smrtnih slučajeva, povreda i ekonomskih gubitaka koji nastaju u saobraćajnim nezgodama. Dugoročni uticaj takvog poboljšanog obrazovanja takođe će biti i promjena u ponašanju i stavovima ljudi, kao i obezbjeđivanje većeg skupa informacija vezanih za saobraćaj.

Širi cilj:

• Poboljšanje kvaliteta visokog obrazovanja u oblasti transporta I saobraćaja
  • Jačanje relevantnosti za tržište rada i društvo
  • Povećanje nivoa kompetencija i vještina stručnjaka u zemljama Zapadnog Balkana (Srbija, Crna Gora, Kosovo, Bosna i Hercegovina)
  • Unapređenje postojećih nastavnih planova i programa u skladu sa trendovima u EU

Specifični ciljevi:

• Identifikacija ključnih pitanja sigurnosti saobraćaja u zemljama partnerima Svjetske banke
  • Razvoj i implementacija novih/modernizovanih nastavnih planova i programa za dodiplomske i master studije u skladu sa Bolonjskim zahtjevima i nacionalnim standardima akreditacije
  • Razvoj edukativnih treninga i materijala za obuku stručnjaka za bezbjednost u saobraćaju

Održivost:

• Poboljšanje ili razvijanje, akreditovanje I implementiranje dodiplomskih/master studijskih programa na partnerskim visokoškolskim ustanovama
  • Novi trening programi obuke o bezbijednosti saobraćaja sa razvijenim i sprovedenim materijalima za obuku
  • Usavršavanje nastavnog osoblja po savremenim znanjima za podučavanje prema novim/poboljšanim programima
  • Uvođenje naprednog nastavnog procesa i učenja
  • Uvođenje nove laboratorijske opreme, bibliotečkih jedinica i softvera potrebnih za nastavak studijskih programa.

Konzorcijum

EU partneri:
Universidad Politecnica de Madrid (UPM, Spain)
Obuda University (OU, Hungary)
Lublin University of Technology (LUT, Poland)
University of Maribor (UM, Slovenia)

Partneri sa Zapadnog Balkana:
University of Pristina in Kosovska Mitrovica (UPKM, Kosovo*)
Technical College of Applied Sciences Urosevac with temporary seat in Leposavic (TCASU, Kosovo*)
University of Novi Sad (UNS, Serbia)
The College of Applied Technical Sciences Nis (VTSNIS, Serbia)
University of Sarajevo (UNSA, Bosnia and Herzegovina)