Posjeta crnogorskog projektnog tima Istorijskog instituta Sloveniji

U okviru bilateralnog projekta PLANINE U ODREĐENJU IDENTITETA SLOVENIJE I CRNE GORE koji zajednički realizuju Istorijski institut i Filozofski fakultet Univerziteta u Ljubljani (Odsjek za istoriju i Odsjek za geografiju), crnogorski projektni tim (dr Ivan Laković, dr Tatjana Koprivica, dr Slavko Burzanović i dr Olga Pelcer-Vujačić) boravio je u Ljubljani od 02. do 07. aprila 2019. godine. Tokom boravka na Filozofskom fakultetu održana su sljedeća predavanja:

dr Ivan Laković, Napuštanje tradicionalnog identiteta – depopulacija planinskih oblasti u Crnoj Gori tokokm druge polovine XX vijeka

dr Slavko Burzanović, Lovćensko pitanje u I svjetskom ratu: geopolitička i identitetska dimenzija

dr Peter Mikša, dr Matej Ogrin, Kristina Glojek, Planinski identitet Slovenaca

Okupljenima su se obratili dekan Filozofskog fakulteta u Ljubljani, prof. dr Roman Kuhar, kao i upravnici Odsjeka za istoriju, dr Dušan Mlacović i Odsjeka za geografiju, dr Simon Kušar. Predavanja je pratila interesantna diskusija, kao i mediji.

Osim toga, dr Ivan Laković je održao predavanje u Slovenskom planinskom muzeju u Mojstrani Crnogorska planinska baština: primjer katuna Kučke planine gdje je postavljena i izložba fotografija katuna Kučke planine.

Dr Slavko Burzanović je obavio istraživanja u Zgodovinskom arhivu u Ljubljani,a rađena su i terenska istraživanja na području Idrije. Tokom boravka projektnog tima održano je više sastanaka o daljem radu na bilateralnom projektu i pripremi završnog zbornika radova, kao i radu na drugim zajedničkim i budućim projektima.

dr Peter Mikša, dr Matej Ogrin, Kristina Glojek, Planinski identitet Slovenaca