Objavljen novi broj Istorijskih zapisa 1-2/2019

Novi broj časopisa Istorijski zapisi 1-2/2019 dostupan je na veb stranici Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore.

Prvi dio broja posvećen je Jubileju - 70 godina postojanja Istorijskog instituta i izdavanja časopisa „Istorijski zapisi”, obilježenom u Rektoratu Univerziteta Crne Gore, 03. jula 2019. godine. Prenijeti su pozdravni telegram predsjednika Crne Gore, obraćanje rektora Univerziteta Crne Gore prof. dr Danila Nikolića, direktora Istorijskog instituta dr Radoslava Raspopovića, kao i počasnih gostiju i tekstovi pozdravnih telegrama iz Moskve, Beograda i Zagreba.

U rubrici Članci objavljeni su radovi dr Antala Molnara o dva neobjavljena izvještaja barskog nadbiskupa Marina Bicija o Srbiji i Albaniji (1622); dr Miljana Gogića, Još jednom o ciborijumu katedrale Sv. Tripuna u Kotoru posvećenog Petilovrijencima; dr Sava Markovića, Marc’Antonio Borisi: život i smrt barskog i koparskog plemića, mletačkog velikog dragomana (o. 1570-1620); prof. dr Radmila N. Marojevića, Tekstologija onomastičkih žanrova u Njegoševom spjevu Šćepan Mali; dr József Juhász, Hungarian Foreign Policy and Wars of the 1990s in Former Yugoslavia; i dr Radenka Šćekića, Istorijski revizionizam – upotreba istoriografije u (geo)političke svrhe.

Segment Prilozi donosi radove Bojana Novakovića o tvrđavi Onogošt i Ilije M. Mijuškovića, Oproštaj od savjetnika za izradu prvog crnogorskog ustava – Stevana Ćurčića. U ovom broju objavljen je i In Memoriam sa komemorativne sjednica održane u rektoratu UCG povodom smrti akademika Radoja Pajovića (5. jun 2019. godine) na kojoj su govorili rektor UCG prof. dr Danilo Nikolić i direktor Instituta dr Radoslav Raspopović. Na kraju dati su prikazi nekih novijih evropskih i crnogorskih istoriografskih izdanja.

Cijeli broj Istorijskih zapisa 1-2/2019 možete naći na ovom linku.

Medijske objave: