Fakultet političkih nauka

Biografija - Komar Olivera

Rođena 15. marta 1981. godine u Postojni, Slovenija. Nakon završetka Filološke gimnazije diplomirala na Pravnom fakultetu u Podgorici 2003. godine. Magistrirala 2007. godine na Fakultetu političkih nauka u Podgorici radom na temu Političke partije i poslanički mandat u sistemu parlamentarne reprezentacije.

Doktorirala u februaru 2012. godine temom Birači u Crnoj Gori: Faktori partijske i izborne preferencije na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore.

Postdoktorsko istraživanje obavila na Univerzitetu u Bolonji 2012-2013. godine.

Aktuelni angažman i projekti:

• 2012. godine izabrana u zvanje docenta a 2017. godine u zvanje vanrednog profesora na Fakultetu političkih nauka (www.fpn.co.me) na grupi predmeta u oblasti Komparativna politika i političko komuniciranje.
  • U ljetnjem semestru 2022. godine gostujuća profesorka na Gete Univerzitetu u Frankfurtu (kursevi Politika u post-komunističkoj Evropi i Uvod u politički marketing).
  • Od 2010. godine konsultantkinja i suvlasnica privatne agencije za istraživanja De Facto Consultancy (www.defacto.me),
  • Od 2012. vodi međunarodno istraživanje Comparative Study of Electoral Systems za Crnu Goru (www.cses.org) - do sad sprovedena 2 talasa istraživanja 2012. i 2016. godine.
  • Od 2018. godine vodi međunarodno istraživanje European Value Survey za Crnu Goru (https://europeanvaluesstudy.eu).
  • Od 2018. godine dva puta izabrana za glavnu istraživačicu European Social Survey (http://www.europeansocialsurvey.orgu Crnoj Gori i sprovela dva talasa prikupljanja podataka (runde 9 i 10).
  • Od 2012. godine glavna istraživačica crnogorske postizborne studije Montenegrin National Election Study (www.mnes.defacto.me)
  • Članica etičkog komiteta za metodologiju istraživanja UNICEF-a u Crnoj Gori.
  • Članica Savjetodavnog odbora RYCO.

Raniji angažman i projekti:

• 2012 - Dio međunarodnog istraživačkog tima u okviru COST akcije “True European Voter”2016 – Član radnog tima za izradu Nacionalne strategije održivog razvoja Crne Gore 2017-2030,
  • Konsultant na velikom broju projekata UN sistema u crnoj Gori iz oblasti vladavine prava, gender problematike i uspostavljanja dizajna istraživanja,
  • 2006 – 2011 član Upravnog odbora Foundation Open Society Institute u Crnoj Gori,
  • Prvo sveobuhvatno istraživanje ponašanja birača u Crnoj Gori, finansirano od Ministarstva prosvjete i nauke 2010. godine.
  • 2012 - Konsultant UNDP za istraživanje o potrebama jačanja kapaciteta žena u partijama u Crnoj Gori,
  • 2009 - 2011, Transcrime i United Nations Office for Drugs and Crime UNODC – nacionalni consultant za Crnu Goru na projektu: “Development of monitoring instruments for judicial and law enforcement institutions in the Western Balkans”,
  • 2009, United Nations Office for Drugs and Crime UNODC – nacionalni consultant za Crnu Goru na projektu: “Promoting the Rule of Law and Human Security in South Eastern Europe”,

Stipendije:

• JOINEU SEE, stipendija za postdoktorske studije u trajanju od 6 mjeseci na Univerzitetu u Bolonji,
  • Junior Faculty Development Program (American Councils) – semestar proveden na UC Berkeley, USA in 2008

Vještine i znanja:

• Engleski jezik (CAE – Certificate of advanced English, C1)
  • Italijanski jezik (Dante Alighieri, Reggio Calabria, nivo - B1)
  • Njemački jezik (Goethe Institute, Berlin, nivo - B1)
  • Slovenački jezik
  • Napredna znanja rada na računaru u specijalizovanim statističkim softverima (SPSS)