Medicinski fakultet

Biografija - Ušćumlić Milenka

Dr med. Milenka Ušćumlić, saradnik u nastavi

Rođena na Žabljaku 1964. godine gdje je završila osnovnu školu.

Srednju medicinsku školu, smjer faramaceutski tehničar završila 1983. godine u Šapcu.

Diplomirala na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1992. godine.

Specijalistički ispit iz medicine rada položila 1998. godine na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Član Medjunarodne komisije za zdravlje na radu – ICOH a od 2018. godine imenovana za nacionalnog sekretara ICOH – a  za Crnu Goru, za period 2018-2021. godine.

Ovlašćeni specijalista medicine rada za procjenu zdravstvene sposobnosti pomoraca – završeni Kurs iz pomorske medicine, 2018. godine

Od 1993. do 1994. godine zaposlena u DZ Pljevlja na poslovima ljekara opšte prakse. Na istim poslovima  u DZ Mojkovac od 1994-1995. godine.

Od 1995. do 2002. godine zaposlena u DZ Podgorica, Dispanzer medicine rada.

Od 2002.  do 2007. godine  zaposlena kao stručni saradnik, koordinator rada saradnika i rukovodilac Službe marketinga u farmaceutsko – hemijskoj industriji Hemofarm A. D.

Od 2007. do 2014. godine zaposlena kao rukovodilac Službe marketinga u farmaceutsko – hemijskoj industriji Bayer Shering Pharma DOO

Od septembra  2014. godine zaposlena u Domu zdravlja Podgorica, Centar za medicinu  rada na poslovima ljekara specijaliste medicine rada.

Od juna 2017. na poziciji šefa Centra za medicinu rada u Domu zdravlja Podgorica.

Saradnik u nastavi za predmet Medicina rada na Medicinskom fakultetu u Podgorici od 2016. godine.

Član radne grupe Ministarstva zdravlja za izradu projekta: Informatička podrška uspostavljenom stabilnom sisitemu izvještavanja o izdavanju ljekarskih uvjerenja, kontrolnim zdravstvenim pregledima, izdavanju privremene nesposobnosti, revidiranjuveć izdatih vozačkih dozvola.

Konsultant  Ministarstva zdravlja  na izradi propisa:

- kojim se utvrđuje vrsta, način, obim i rokovi za obavljanje zdravstvenih pregleda zaposlenih na radnim mjestima sa posebnim uslovima rada odnosno povećanim rizikom

- kojim se uređuju obavezni zdravstveni pregledi  lica koja se angažuju u jedinicu civilne zaštite u slučaju vanrednih situacija

- kojim se uređuje način utvrđivanja psihofizičke sposobnosti za obavljanje poslova obezbeđenja pritvorenih i osuđenih lica

- kojima se uređuju bliži uslovi o pružanju medicinske pomoći na brodovima.

- kojim se utvrđuje zdravstvena sposobnost vozača Iikandidata za vozača

U više navrata pohađala i aktivno učestvovala na seminarima o medicinskom I sudskomedicinskom vještačenju radne spososbnosti  (2015, 2016, 2017, 2018),

kao i mnogim drugim seminarima iz oblasti medicine rada u zemlji i inostranstvu.