Filozofski fakultet

Biografija - Burić Mihailo

Prof Dr. Mr Sc Mihailo Buric,je diplomirani inzenjer hidrogeologije i inzenjerske geologije,specijalista za kvaliitet voda,magistar kartografije, doktor hidrologije( PMF Beograd),visi naucni saradnik Geozavoda-Beograd,redovni profesor UCG za hidrologiju i kartografiju,je rodjen 14 februara 1 944 godine u Dnilovgrada –Crna Gora.Predavac na redovnim studijama Filozofskog fakulteta UCG,poslijediplomskim studijama iz oblasti zivotne sredine,profesor po pozivu Polcijiske akademije i dr.Clan Akademije inzenjreskih nauka  Crne Gorte  i Dukljanske akademije nauka i umjetnosti.

Radio je u Geosondi-Beograd,Zavodu za geoloska istrazivanja Crne Gore,Institutu za tehnicka istrazivanja Univerziteta Crne Gore,Filozofskom fakultetu,bio clan strucnog Savjeta Energoprojekta-Beograd,ekspert i konsultant kod velikog broja raznih kompanija.Sada samostalni ekspert na izgradnji autoputa Bar-Boljare, kod kineske kompanije CRBC i kod Medixa- Podgorica.Radio na razlicitim poslovima iz oblasti hidroenergije,vodosnabdijevnja,izgradnje objekata,zastite zivotne sredine,i velikog broja naucno-istrazivackih tema.Dobitnik je nagrade za naucni rad za novu definiciju u hidrologiji,osnivac atlasne kartograrfije u Crnoj Gori(Geografsko- istorijski atlas Crne Gore-Filozofski fakultet,3 Atlasa u izdanju Crnogorske akademije nauka i umjetnosti-voda,klime i zemljista,geotermalni atlas Evrope,Geomorfoloska karta SFRJ itd.).Samostalni nacionalni ekspert u medjunarodnim projektima(Odrzivi razvoj ,Hidroenergetski potencijal Zapadnog Balkana,koricenje geotermalne energije i dr.).Nosilac licenci za vode,geologiju,prostorno planiranje,zivotnu sredinu i speleologiju.Zasluzni clan u SFRJ -drustva za zastitu zemljista,Seleoloskog drustva,Udruznja za inzenjersku gologiju  hidrogeologiju idr.

Uradio preko 100 strucno-naucnih elaborata i projekata.Objavio preko 50 naucno-strucnih  radova u raznim glasilima  .Vise od 10 knjiga .Radio na izgradnji objekata(HE Mratinje,fabrike za flasiranje vode- Gorska,Atlas,Akva Bjanka,Montevoda,saobracajnica,gradskih vodovoda i Regionalnog vodovoda Crnogorskog primorja,prostornih planova -drzavnih i gradskih,preko 50 elabortata o procjeni uticaja na zivotnu sredinu itd.Prof Buric ima vise zasticenih patenata u oblasti svoje struke:povratak izgubljenog jezera,otkrivanje izgubljene rijeke,deponovanje velikih iskopa pri izgradnji autoputa,upravljanje vodama Skaraskog jezera i slicno.