Mašinski fakultet

Mašinski fakultet, Univerzitet Beograd,

01.10. 1981 - 09.05.1988

Magistar tehničkih nauka

Mašinski fakultet, Univerzitet “Veljko Vlahovic”, Titograd, 01.09.1974 - 18.06.1979

Diplomirani mašinski inženjer

Strani jezici:  engleski, njemački, ruski.

Druge vještine: FluidSIM-P, FluidDraw, STEP-7, C, Pascal, Excel

Naziv radne organizacije: Mašinski fakultet, Univerzitet Crne Gore, Podgorica, Crna Gora, od 1979.godine.

Trenutni položaj:

• Redovni professor na Mašinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore;
  • Rukovodilac studijskog programa Mehatronika;
  • Rukovodilac Laboratorije za automatizaciju, mjerenja i mehatroniku

Ključne kvalifikacije:

Nastavne oblasti: Automatizacija, Mjerenje i kvalitet (studijski program Mašinstvo, smjer Proizvodno mašinstvo – specijalističke studije), Robotika (studijski program Mehatronika, magistarske studije), Digitalno upravljanje (studijski program Mašinstvo, smjer Proizvodno mašinstvo – magistarske studije), Operaciona istraživanja (studijski program Drumski saobraćaj - osnovne akademske studije, i smjer Drvoprerada - specijalističke studije), Elektropneumatski upravljački sistemi (studijski program Mašinstvo, smjer Proizvodno mašinstvo - postdiplomske magistarske studije), Izabrana poglavlja iz savremenih fleksibilnih tehnoloških struktura (studijski program Mašinstvo, smjer Proizvodno mašinstvo - doktorske studije), Uvod u mehatroniku (studijski program Mehatronika), PLC  (studijski program Mehatronika), Industrijska pneumatika (studijski program Mehatronika), Hidrauličko i pneumatsko upravljanje (studijski program Mehatronika), Robotika (studijski program Mehatronika).

Naučno-istraživačke oblasti: pneumatski upravljački sistemi, upravljanje fleksibilnim proizvodnim sistemima, mehatronički dizajn, upravljanje u realnom vremenu, robotika.

Objavljeni udžbenici i skripte:

1. Đukanović, M. Mijanović Markuš, V. Gavriloski, J. Jovanova: Uvod u mehatroniku, Izdavač Univerzitet Crne Gore, Mašinski fakultet, Podgorica 2013, ISBN 978-9940-527-30-3, COBISS.CG-ID 21476368.
  2. Mijanović Markuš Marina: Automatizacija proizvodnje, skripta, 2005, Izdavač WUS Austria, UDK 621.9, Univerzitetska biblioteka Podgorica.
  3. Vukasojević, B. Nikolić, M. Mijanović: Fleksibilna automatizacija, Izdavač Unireks, Nikšić, 1992.

Profesionalni treninzi:

Institucija, država

Datum od - do

Institut für Werkzeugmaschine und Betriebstechnik, Karlsruhe, Germany

Usavršavanje u oblasti upravljanja fleksibilnim proizvodnim sistemima

01.08.1988 - 31.10.1989

Czechoslovakia, 15-days training in automation