Osnovne informacije

Specijalistički akademski studijski program za geografiju, 60 ECTS, nivo kvalifikacije VII-1

Ciljevi specijalističkih studija:

Ciljevi Studijskog programa za geografiju na nivou specijalističkih studija uključuju sticanje opštih sposobnosti i kompetencija za visokokvalifikovane poslove:
  • Razvijanje sposobnosti i vještina neophodnih za profesionalni rad, bilo kroz rad u obrazovnom sistemu ili u drugim institucijama (organima državne uprave, lokalne samouprave, medijima).
  • Analitičko posmatranje i uočavanje interakcija između pojava i procesa u geografskoj sredini.
  • Kritički razmatra i proširuje znanja, vještine i praksu u oblasti geografije.
  • Razvija komunikacijske i vještine timskog rada.

Ishodi učenja za specijalističke studije:

Po završetku jednogodišnjih Specijalističkih studija geografije, student će biti osposobljen da:
  • Aktivno sudjeluje u nastavni proces osnovnog i srednjeg obrazovanja, kroz prenos geografskih znanja starijim razredima osnovne škole i u srednjoj školi.
  • Upotrebljava saznanja iz prirodno, regionalno i društveno geografskih nauka i prenosi ih na logičan, sistematičan, postupan i razumljiv način učenicima, odnosno primjenjuje ih u daljem radu.
  • Primjenjuje stečena saznanja i vještine za rad u drugim institucijama, kao što su: organi Uprave, Lokalne samouprave, Zavod za statistiku, Nacionalni parkovi, Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju, ustanovama koje se bave urbanizmom i projektovanjem, itd.
  • Razvija kompetencije za cjeloživotno učenje kod sebe i budućih učenika.
  • Vrednuje didaktičko-metodičku teoriju i praksu uzimajući u obzir relevantne kriterijume i projektuje istraživanja iz geografskih nauka.