Osnovne informacije

Djelatnost 3D Centra Mašinskog fakulteta u Podgorici obuhvata istraživanje, projektovanje, upravljanje, ispitivanje i razvoj procesa i sistema u oblasti Proizvodnog mašinstva. Osnovna područja rada 3D Centra su: Geometrijsko modeliranje proizvoda i projektovanje tehnologija (CAD); Teorijske i numeričko-eksperimentalne metode proračuna procesa i sistema (CAE); Razvoj optimalnih informaciono-upravljačkih tokova (CAI); Upravljački sistemi i automatizacija mašina i procesa (CAM); Kompjuterska grafika (CG); Grafičko modeliranje i simulacije, kao i 3D štampanje modela; Kompjuterom integrisana proizvodna (CIM) tehnika i tehnologija, kroz koncept simulacionih tehnika, ekspertnih sistema i sistema za podršku odlučivanju.

3D Centar raspolaže respektabilnom naučnoistraživačkom i mjernom opremom, od kojih je najznačajnija CNC glodalica, odnosno obradni centar HMC-500/40, sa četiri numerički upravljane ose i dvije palete. Obradni centar se osim naučnoistraživačkog rada koristi i u nastavne svrhe iz predmeta Tehnologija mašinske obrade i CNC mašine gdje studenti stiču praktična znanja iz oblasti projektovanja tehnologija i upravljanja CNC mašinama. U 3D Centru je moguće uraditi i 3D generisanje modela primjenom 3D digitalizera, kao i izradu modela od realnog materijala, primjenom 3D štampača. 3D Centar raspolaže i uređajem za mjerenje tvrdoće po Brinell-u, Vickers-u i Rockwell-u.