Konferencija: (Ne)održiva arhitektura 22. juna

Inženjerska komora Crne Gore, strukovna komora arhitekata u saradnji sa Arhitektonskim fakultetom Univerziteta Crne Gore, poziva sve zainteresovane da prisustvuju konferenciji pod nazivom:  (Ne)Održiva arhitektura, koja se će održati u srijedu, 22. jun 2022. godine,  u terminu od 16:30 do19:30h, hotel Cue, Podgorica.

Period brzog tehnološkog razvoja uticao je na naglu urbanizaciju gradova, nažalost na principima koji nisu zasnovani na ekološkim i održivim pretpostavkama. Nekoliko poslednjih decenija arhitektura nije bila ekološki orijentisana, već se može reći, i da je zanemarila koncept građenja u skladu sa prirodnim uslovima. Održiva arhitektura predstavlja ekološki način gradnje, koji koristi obnovljive izvore energije i primjenu energetski efikasnih metoda.

Cilj Konferencije je da promoviše neophodnost primjene principa održive arhitekture, da utvrdi moguće relacije arhitekture i klimatskih promjene, ali i ukaže na opasnosti koje nam donosi pretjerana urbanizacija.
Predavači:
Mirko Žižić
, Glavni državni arhitekta, ministarstvo Ekologije prostornog planiranja i
urbanizma;
dr Vladimir Đurđević, profesor za meteorologiju Fizičkog Fakulteta u Beogradu , jedan od vodećih evropskih klimatologa koji se između ostalog bavi relacijama arhitekture i klimatskih promjena;
dr Rifat Alihodžić, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Podgorici, dobitnik
republičke Borbine nagrade za arhitekturu.

Učesnici u panel diskusiji:

Mirko Žižić, Glavni državni arhitekta, ministarstvo EPPU
dr Svetlana Perović, dekanka Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Crne Gore
dr Vladimir Đurđević, profesor za meteorologiju Fizičkog Fakulteta u Beogradu
dr Rifat Alihodžić, profesor na Arhitektonskom fakultetu u Podgorici
mr Azra Vuković, biolog i izvršna direktorica NVO Green Home

Moderatorka:
Viktorija Nikolić
, arhitektica

Strukovna Komora poziva svoje članove, ali i sve zainteresovane da prisustvuju
navedenoj Konferenciji. Prijave nisu potrebne.

Agenda konferencije je dostupna u prilogu obavještenja.