Osnovne informacije

Nastavni proces na akademskim osnovnim, master i doktorskim studijama studijskog programa Mašinstvo je organizovan u skladu sa Statutom Univerziteta Crne Gore. Organizuje se i realizuje u skladu sa Evropskim sistemom prenosa kredita ECTS – European Transfer Credit System.

Model studija je 3+2+3. Svakom predmetu je, shodno opterećenju studenata, dodijeljen određeni broj ECTS kredita. Svaki semestar ima 30 ECTS kredita, što znači da osnovne akademske studije imaju 180 ECTS kredita, master akademske studije 120 ECTS kredita, a doktorske studije 180 ECTS kredita.

Nakon završetka akademskih osnovnih studija studijskog programa Mašinstvo dobija se diploma akademskih osnovnih studija MAŠINSTVA (Bachelor of Science). U dodatku diplome se bliže opisuju akademske osnovne studije studijskog programa Mašinstvo.

Nakon završetka akademskih master studija studijskog programa Mašinstvo dobija se diploma akademskih master studija MAŠINSTVA (Master of Science). U dodatku diplome se bliže opisuju akademske master studije studijskog programa Mašinstvo.

Na III godini osnovnih studija Mašinstva bira se jedan od 3 ponudjena modula sa po 5 predmeta:

• Energetika
    • Proizvodni inženjering
    • Primijenjena mehanika i konstruisanje

Nakon završetka osnovnih studija studijskog programa Mašinstvo studenti će, izmedju ostalog, biti osposobljeni da:

• Definišu, razumiju i kreativno riješe profesionalne zadatke iz oblasti mašinstva;
    • Pokazuju sposobnost kreativnog, analitičkog i sintetičkog razmišljanja;
    • Koriste informacione i komunikacione tehnologije;
    • Pronalaze informacije i kritički ih procjenjuju, kao i da samostalno unapređuju sopstvene vještine i znanja iz različitih inženjerskih oblasti;
    • Pokazuju vještine potrebne za timski rad i uspostavljanje interdisciplinarnih partnerskih veza;
    • Primjenjuju znanja iz teorijskih disciplina koje su fundamentalne za razumijevanje tehničkih aspekata mašinstva;
    • Primjenjuju znanja iz stručnih disciplina iz oblasti mašinstva, kao i komplementarnih oblasti (metalurgije, elektrotehnike, informatike, ekonomije);
    • Posjeduju osnovne inženjerska znanja, vještine i kompetencije potrebne za nastavak studija na master studijama studijskog programa Mašinstvo;
    • Samostalno stiču nova znanja i vještine;
    • Izvrše jednostavnije stručne organizacione zadatke, kao i da samostalno riješe dobro definisane inženjerske zadatke;
    • Rade u oblasti energetike, konstrukcionog ili proizvodnog mašinstva zavisno od izbornog modula za koji se opredijele.

.