Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije, 23.09.2020

Praksa u CERN-u u 2021.

X

Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) je naučno-istraživački centar u kojem se sprovode fundamentalna istraživanja, a fizičari i inženjeri koristeći najveće i najsloženije naučne instrumente na svijetu proučavaju osnovne sastojke materije - elementarne čestice koje ubrzavaju i međusobno se sudaraju blizu brzine svjetlosti. CERN je najveća labaratorija za fiziku elementarnih čestica i obrazovanjem kao jednom od ključnih misija. Stručnjaci u CERN-u nesebično dijele svoje znanje i ekspertizu sa studentima koji su predani i pasionirani u odabranom polju.

Za studente osnovnih studija u tehničkim ili administrativnim oblastima koji imaju želju da provedu nekoliko mjeseci obučavajući se „na poslu“, plaćena praksa u CERN-u u Ženevi predstavlja posebnu priliku da ojačaju svoj CV!

CERN nudi ograničen broj mjesta tokom 2021. godine u okviru svog programa praktične obuke, u trajanju od 1 do najviše 6 mjeseci, prilagođenih određenoj oblasti studija. Program nije namijenjen studentima doktorskih studija.

Da bi se student prijavio i kvalifikovao za ovu mogućnost, potrebno je da ispuni sledeće uslove:

■ redovni student na dodiplomskom nivou i ima najmanje 18 godina.

■ osnovna oblast studija pripada jednoj od sledećih oblasti: primijenjena fizika, računarstvo, matematika, električna

energija/energetika, elektronika, mašinstvo ili građevinarstvo, izrada i primjena instrumenata, nauka o materijalima,

zaštita od zračenja, bezbjednost i zaštita životne sredine, geodetski poslovi, ultra visoki vakum, naučna

komunikacija.

■ ograničen broj mjesta može biti dostupan u administrativnim oblastima kao što su: prevođenje, napredniji poslovi

administrativnog sekretara, računovodstvo, pravne usluge, ljudski resursi, bibliotekarstvo, logistika.

■ rad u CERN-u mora biti obavezan ili preporučeni segment studija aplikanta.

■ nakon završetka prakse student nastavlja studije u svojoj matičnoj obrazovnoj instituciji.

■ dobro znanje engleskog i/ili francuskog jezika.

Dodatne važne informacije:

■ trajanje prakse je najmanje 1 mjesec, a najviše 6 mjeseci.

■ studenti moraju imati sveobuhvatno osiguranje za: medicinske troškove, nezgode (na radu i privatno), kao i za bilo

koji invaliditet proistekao iz ličnih nezgoda i na radu, kao i bolesti, a koje važi na području Ženeve.

■ student će primati mjesečnu naknadu od 1.516 švajcarskih franaka.

■ kao međunarodna organizacija CERN neće potpisati dokumente eksternih institucija/organizacija. Ukoliko obrazovna

institucija aplikanta/studenta zahtijeva sporazum o praksi, Ugovor o praksi koji je formulisao CERN se koristi.

Student se može prijaviti za praksu (mjesto u programu) u bilo koje vrijeme tokom godine i može naznačiti svoju dostupnost. Prilikom prijave student mora imati unaprijed pripremljen CV, koji je neizostavni dio apliciranja. Nakon evaluacije prijave od strane CERN stručnjaka, ukoliko je prijava uspješna, studenta će kontaktirati koordinator programa.

Broj posjeta : 860

19.04.2021

Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije

Besplatna virtuelna radionica produkcije mrežnih izvedbenih umjetnosti 27.-28. aprila

06.04.2021

Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije

Unija za Mediteran (UfM) - proces konsultacija na temu istraživanja i inovacija 2021.

22.03.2021

MSCA seminar 24. i 25. marta: Obuka i mobilnost za istraživače i institucije

11.03.2021

Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije

Povezivanje univerziteta i kompanija rješenje za odliv mozgova iz zemalja Zapadnog Balkana

19.02.2021

Konkurs za CEEPUS stipendije za 2020/21

18.02.2021

Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije

COST Info dan - mogućnosti umrežavanja naučnih timova i podsticanja međunarodne naučne saradnje

25.12.2020

Prvi koordinatorski sastanak Erasmus + SUCCESS projekta

01.10.2020

Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije

Usvojena „Politika za otvoreni pristup istraživačkoj infrastrukturi na Univerzitetu Crne Gore“

Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije

Kratki vebinar otvorenog pristupa: Interakcija nauka-politika-društvo u upravljanju morskim resursima zasnovanim na ekosistemskom pristupu i planiranju

Institut – Centar izvrsnosti za istraživanja i inovacije

Takmičenje u okviru filmskog festivala Watersprite 2021.