O izazovima pandemije i pitanjima obrazavanja i obuke pomoraca

Gosti jutarnjeg programa “Boje jutra” Televizije Vijesti bili su i upravitelj mašine Vladimir Vujović, član Upravnog odbora Unije pomoraca Crne Gore, i kapetan duge plovidbe Janko Milutin, predstavnik Udruženja kapetana Crne Gore. Predstavnici pomoraca i pomorskih udruženja odgovarali su na pitanja u vezi sa aktuelnim zahtjevima za predstavnike ove specifične struke u vezi sa pandemijom KOVID-19. U tom smislu, predstavljeni su različiti važeći propisi i prakse stranih zemalja i brodarskih kompanija, kao i lična iskustva, kako u vezi sa potrebnom papirologijom i potvrdama, tako i u vezi sa procedurama u slučaju obolijevanja pomoraca od KOVID infekcije.

Osim toga, tema ovog gostovanja bili su i stavovi i aktivnosti pomoraca i pomenutih strukovnih udruženja u vezi sa obrazovanjem i obukama za pomorce u Crnoj Gori. Gospodin Vujović je tom prilikom istakao potrebu da se zajednički radi na usaglašavanju propisa i aktivnosti centara koji se bave obukama pomoraca. Gospodin Milutin je dodao da je neophodno usaglašavanje obrazovanja pomoraca sa aktuelnim zahtjevima Međunarodne pomorske organizacije i potrebama pomorskog tržišta, u saradnji sa pomorskom privredom. U tom smislu, pozdravljena je inicijativa Pomorskog fakulteta Kotor na osnovu koje je pokrenuto održavanje okruglih stolova čiji su učesnici predstavnici Ministarstva kapitalnih investicija, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, institucija koje se bave obrazovanjem i obukama pomoraca i predstavnici pomorskih udruženja i agencija i pomorske privrede. Pozdravljena je pokazana dobra volja Ministarstva kapitalnih investicija za saradnju i buduće aktivnosti od zajedničkog interesa za održavanje i podizanje renomea i crnogorskih pomoraca i crnogorskih pomorskih institucija na međunarodnom pomorskom tržištu.

Snimak gostovanja dostupan je na linku: