Objavljena meta analiza efikasnosti i bezbjednosti najnovijih antihiperglikemika

Dr sci. med. Emir Muzurović, stručni saradnik na Katedri Interne medicine Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore je učestvovao u izradi i objavi naučnog rada, meta-analize pod nazivom “A Critical View over the Newest Antidiabetic Molecules in Light of Efficacy—A Systematic Review and Meta-Analysis”.

Radi se o sistematskom pregledu i meta-analizi koja se bavila efikasnošću kada je u pitanju sniženje glikoziliranog hemoglobina (HbA1c) i sniženje tjelesne mase, kao i bezbjednosti najnovijih antihiperglikemika koji se koriste u liječenju šećerne bolesti tipa 2 u svijetu. Inače, meta-analize predstavljaju statistički i analitički metod koji kombinuje i sintetizuje različite međusobno nezavisne studije i integriše njihove rezultate u zajednički, jedinstveni rezultat, i posmatrano iz tog ugla predstavljaju naučne radove sa najvećom snagom u naučnoistraživačkom radu.

Između ostalih, pod afilijacijom Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore i Kliničkog centra Crne Gore je objavljena navedena meta analiza u prestižnom Q1 SCIE časopisu “International Journal of Molecular Sciences”  sa impakt faktorom 6.20.

Partneri kolegi dr sci. med. Emiru Muzuroviću i našem fakultetu u navedenoj meta-analizi su prestižna imena evropske i svjetske dijabetologije iz prestižnih medicinskih centara: Ali A. Rizvi (University of Central Florida College of Medicine, Orlando, USA), Maciej Banach (Department of Preventive Cardiology and Lipidology, Medical University of Lodz, Poland), Manfredi Rizzo (Internal Medicine and Medical Specialties, University of Palermo, Italy), Anca Pantea Stoian (Department of Diabetes, Nutrition and Metabolic Diseases, “Carol Davila” University of Medicine and Pharmacy, Bucharest, Romania), Andrej Janež (Department of Endocrinology, Diabetes and Metabolic Diseases, University Medical Centre Ljubljana, University of Ljubljana, Ljubljana, Slovenia) i ostali.

Kroz navedene i slične projekte, naša obrazovna ustanova postepeno staje rame uz rame uz prestižne Univerzitetske centre u svijetu.