Počasni doktorati 1979-1999: Viktor Antonovič Sadovničij

Počasni doktorati 1979-1999:  Viktor Antonovič Sadovničij

Viktor Antonovič Sadovničij (rođen 3. aprila 1939.) je nosilac počasnih zvanja univerziteta širom svijeta, a na našem Univerzitetu je dobitnik počasnog doktorata koji mu je dodijeljen neposredno nakon početnog razvoja Univerziteta, uspostavljanja veza i razmjene u ljudskim kapacitetima sa Moskovskim državnim univerzitetom M. V. Lomonosov.

Sadovničij je ruski matematičar, dobitnik je brojnih počasti i priznanja za velika dostignuća u nauci, obrazovanju i usavršavanju kvalifikovanih stručnjaka. Dobitnik je državne nagrade SSSR-a 1989, a od 1992. je rektor Moskovskog državnog univerziteta, na kojem je prethodno obavljao različite funkcije u upravi Univerziteta.

Sadovničij je rukovodio istraživanjem disertacije 65 kandidata nauka i 15 doktora nauka, uključujući naučnike iz Jugoslavije, Bugarske, Alžira, Egipta i drugih zemalja.

Autor je preko 450 akademskih publikacija, uključujući 60 monografija i udžbenika koji se široko koriste na univerzitetima u Rusiji i inostranstvu, kao što su udžbenik funkcionalne analize „Teorija operatora“ (više izdanja), klasični udžbenici za račun „Račun“ (co. -autor u dva toma), "Kurs iz matematike" (u dva toma), trotomni računski zadatak i dva zadataka koji sumiraju iskustva svih matematičkih takmičenja za studente. Njegove publikacije uključuju i poznate monografije kao što su "Matematički problemi dinamičke simulacije", "Spektralna analiza višečestičnog Schrodingerovog operatora" itd.

Više od 30 godina, predaje osnovne predmete iz matematike kao što su Matematička analiza, Funkcionalna analiza, na Mehaničko-matematičkom fakultetu.

Osnivač je i rukovodilac moskovskih seminara o teoriji spektra (1967), istaknuti stručnjak u oblastima matematike, mehanike i računarstva. Njegova istraživačka aktivnost je usmjerena na matematičko modeliranje i matematičke metode obrade informacija. Dao je značajan doprinos razvoju spektralne teorije diferencijalnih operatora došavši do konačnih zaključaka u teoriji tragova diferencijalnih operatora koji su postali dio pojedinih dijelova moderne funkcionalne analize.

Pod njegovim nadzorom razvijen je niz matematičkih metoda obrade svemirskih informacija koje su omogućile napredak u rješavanju problema dešifriranja (prepoznavanje slike) snimanja svemira.

Došao je do važnih otkrića u matematičkom opravdanju nekih pristupa u relativističkoj teoriji gravitacije. Razvio je novi pristup analizi složenih procesa – dinamičku simulaciju kontrolisanih letova i kretanja, odnosno usmjeravanje leta svemirskog broda i letećeg vozila.

Autor je jedinstvenog razvoja matematičke podrške simulatora, koji je omogućio da se po prvi put u istoriji svemirske nauke sprovede konsekventno simulaciono modelovanje svih faza vazdušno-svemirskog leta, uključujući i nulte- faza gravitacije. Ove simulatore je u predpoletnoj obuci koristilo više od pedeset ruskih i stranih astronauta.

Sproveo je istraživanja u matematičkoj teoriji složenih sistema - jednoj od najznačajnijih i istovremeno najtežih, u matematičkom smislu, oblasti savremenih prirodnih nauka.

Rukovodio je istraživačkim projektom „Kontrola kretanja tokom senzorskih problema u mikrogravitaciji i informatička podrška kontrole kvaliteta maksimalne vizuelne stabilizacije svemirskog objekta“ koji je odlikovan Ruskom državnom nagradom 2001. godine.