Profesor emeritus 2005: Prof. dr Pavle Bogetić

Univerzitet Crne Gore odao je počast prof. dr Pavlu Bogetiću 2005. godine dodjelom zvanja profesora emeritusa, zbog njegovog doprinosa ugledu UCG, kao i postignutih rezultata na polju nauke i obrazovanja.

Profesor Bogetić je održao brojna predavanja na savjetovanjima ekonomista, finansijskih eksperata i revizora u Jugoslaviji, SSSR-u, Bugarskoj, Mađarskoj, Njemačkoj. Dobitnik je Ordena rada sa zlatnim vijencem (1972), Povelje Univerziteta Crne Gore za doprinos razvoju nauke i nastave (1994), Plakete Zajednice univerziteta SFRJ (1985) i zlatne značke računovodstveni-finansijksih eksperata i revizora Jugoslavije.

Bio je veoma plodan istraživač u oblasti ekonomije. O tome svjedoči veoma bogata i raznovrsna bibliografija njegovih radova koja broji preko 250 jedinica. Autor je brojnih knjiga, monografija, studija, udžbenika, ekonomskih analiza, eseja, recenzija, prikaza.

Dr Pavle M. Bogetić rođen je 1934. godine u Vučici kod Danilovgrada. Diplomirao je 1958, magistrirao 1963. i doktorirao 1968. na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Magistrirao je na temu „Problemi obračunskih cijena u organizaciji proizvodnje po ekonomskim jedinicama”, a doktorirao na tezi " Transferne cijene u preduzeću".

Radi stručnog usavršavanja boravio je godinu dana u SSSR-u, na Ekonomskom fakultetu Univerziteta "Lomonosov" u Moskvi i finansijsko-ekonomskom institutu "Voznesenskog" u Lenjingradu. Studijski je boravio na univerzitetima u Njemačkoj.

Nakon diplomiranja radio je u Trgovinskoj komori Crne Gore na poslovima ekonomskih analiza. Na Ekonomskom fakultetu je radio od 1960. godine kada je izabran za prvog asistenta novoosnovanog Fakulteta. Izvodio je nastavu iz Analize poslovanja preduzeća, Analize bilansa i Poslovnih finansija. U zvanje redovnog profesora izabran je 1982. godine. Bio je nosilac zvanja ekspert za poslovnu ekonomiju, ovlašćeni revizor i redovan član Naučnog društva ekonomista Jugoslavije. Bio je šef katedre za ekonomiku i organizaciju preduzeća.

Dr Pavle Bogetić je bio glavni i odgovorni urednik časopisa Zajednice Univerziteta Jugoslavije "Univerzitet danas", Savremene ekonomike, Godišnjaka i Zbornika radova Ekononskog fakulteta, član redakcija časopisa: Facta Univeristatis, Ekonomist, Ekonomska politika, Knjigovodstvo, Revizija, Revizor.

Bio je predsjednik Saveza ekonomista Crne Gore (1975-1980), predsjednik Saveza ekonomista Jugoslavije (1984-1987), član Izvršnog savjeta International Economic Association (1984-1987), prvi predsjednik Saveza ekonomskih propagadista Jugoslavije (1980-1983), predsjednik Jugoslovensko-norveškog društva (1990-1994), član Ekonomskog savjeta Jugoslavije (1991-1993), poslanik i predsjednik Odbora za obrazovanje Skupštine SR CG (1969-1974), član Predsjedništva Socijalističkog saveza RN Jugoslavije (1989-1991).

Važniji radovi:

Knjige: Transferne cijene u preduzeću (Naučna knjiga, Beograd, 1968. i 1998), Eseji iz ekonomije (Naučna knjiga, Beograd, 1998), Prilozi o privrednom razvoju i ekonomskoj politici Crne Gore (Ekonomski fakultet, Titograd, 1992), Besjede i eseji o univerzitetu ( Ekonomski fakultet, Podgorica, 1995), Teorija i analiza bilansa (Univerzitet Crne Gore - Poslovna politika, Beograd, 1995), Ekonomsko-finansijska analiza i procjena vrijednosti preduzeća ( Naučna knjiga, Beograd, 1996), Analiza bilansa (Ekonomski fakultet, Podgorica,2000), Industrija aluminijuma Crne Gore (Titograd,1987).

Članci: O opravdanosti prigovora klasičnoj cijeni koštanja (Praksa, Titograd, br.6/1970), Osnovni ekonomsko-finansijski pokazatelji poslovanja preduzeća (Informator, Zagreb, br.2439/1977), Analiza rezervi proizvodnosti rada (Planiranje i analiza poslovanja, Beograd, br.2/1986), Model društvenog preduzeća (Ekonomika,  Beograd, br.6/1989), Teze o tranziciji privrede i transformaciji preduzeća (Glasnik Odjeljenja društvenih nauka CANU, br.10/1996), Savremeno preduzeće (Ekonomski anali, Ekonomski fakultet, Beograd,decembar 1998), Finansijsko izvještavanje-premise i ograničenja (Saveg računovođa i revizora Srbije,Zbornik,Zlatibor, maj 1998).