Seminarski radovi - 19.03.2020 13:49

Teme za seminarske radove

Studenti zainteresovani za izradu seminarskih radova teme mogu dobiti e-mailom.

Studenti koji izrade seminarski rad, po pravilu, javno ga brane, dok ostali studenti učestvuju u debati nakon prezentacije rada. Odbrane radova će biti organizovane nakon početka nastave.

Studenti su dužni seminarske radove dostaviti putem e-mail-a, radi provjere autentičnosti i ispunjavanja uslova za odbranu rada.

Upustvo za pisanje seminarskih radova

Koristiti posebnu stranu kao naslovnu stranu - title page -  na kojoj je potrebno navesti: naziv rada, ime i prezime studenta i broj indexa, predmet i nastavnika na predmetu i  datum predaje rada.

Iza naslovne strane treba da slijedi sadržaj rada.

headeru je potrebno označiti naziv rada,  ime i prezime studenta, i broj indexa.

Format: Font 12, Arial; 10 do 16 strana (razmak 1,5 – 27-29 redova po strani).

Nakon sadržaja slijedi sadržinski dio rada sa zaključkom na kraju.

Literaturu treba dati na kraju rada u sljedećoj formi:

• Autor, naslov knjige, izdavač, godina (mjesto), strane.
    • Autor, naslov rada, naziv časopisa, broj, godina, strane.
    • Web site: naslov i datum kada je gledan.

Prilikom odbrane rada student predaje jedan primjerak rada u štampanoj formi, koji ne mora biti koričen.

PRAVILA CITIRANJA

Knjiga

Robert Robertson, Constitution in the World, Oxford – New York 2014, 25).

Članak

Usher John, “The Evolution of the Free Movement of Capital", 31(5) Fo-rdham International Law Journal (2007), str. 1533–1570.

Ukoliko se u fusnoti citira ista strana iz iste knjige ili članka kao u prethodnoj, koristi se latinična skraćenica za ibidem u kurzivu, bez navođenja imena i prezimena autora (Ibid).

Ukoliko se citira ista knjiga ili članak kao u prethodnoj fusnoti, ali na različitoj strani, koristi se latinična skraćenica za ibidem u kurzivu i broj strane, bez navođenja imena i prezimena autora (Ibid., 69).

Presuda

CJEU, case C-20/12, Giersch u.a., ECLI:EU:C:2013:411, para.

16.

ECtHR, no. 27996/06, Sejdic and Finci v. Bosnia-Herzegovina, judgment of 22/12/2009.

Internet izvor

Citiranje tekstova s interneta treba da sadrži naziv citiranog teksta, adresu internet stranice ispisanu kurzivom i datum pristupa internet strani (European Commission for Democracy through Law, Opinion on the Constitutions, http://www.venice.coe.int/webforms/events/, 24. maj 2013).

Zakonski propisi

Zakon o obligacionim odnosima – ZOO, Službeni list CG, br. 47/2008, 4/2011

Član

Službeni list EU

OJ L 206 of 3/3/2006, p. 3.

Uredba (EU)

Direktiva (EU)

Regulation (EU) No. 1052/2013 establishing the European Border Surveillance System (Eurosur), OJ L 295 of 6/11/2013, p. 11.

Directive 2013/32/EU on common procedures for granting and withdrawing international protection (recast), OJ L 180 of 29/6/2013, p. 60.

Međunarodni ugovori ili sudske odluke

Navođenje sudskih odluka, međunarodnih ugovora i drugih pravnih izvora treba da sadrži što potpunije podatke: vrsta i broj odluke (ugovora), datum kada je doneta, publikacija u kojoj je objavljena.