Bilateralni projekat sa Republikom Slovenijom

U periodu od 27. do 31.07. 2021. u okviru bilateralnog projekta sa R. Slovenijom “Novi pristup u proučavanju biologije tartufa i njihova primena na prirodnim staništima i zasadima“, istraživači dr Matjaž Čater i dr Tine Grebenc sa Šumarskog institute Slovenije boravili su u Crnoj Gori sa obučenim psom. Sa naše strane, u obilasku terena i terenskom radu je učestvovala dr Jelena Lazarević. Obišli smo terene u severozapadnom planinskom području Crne Gore, uklučujući Pivsku planinu,  Durmitor, Gornju Moraču  i okolinu Nikšića. Na odabranim lokalitetima i na osnovu uvida u vegetaciju i zemljište, izvršili smo procenu pogodnosti za pojavu tartufa, snimili vegetaciju i napravili fotografije hemisfere, što će omogućiti određivanje ekoliških indeksa za pojedina staništa. Usled veoma sušnih uslova na svim terenima, plodonošenje gljiva izostaje (ukupno 2 nalaza gljiva), ali prepoznat je veliki broj potencijalno pogodnih lokacija za pojavu tartufa  koje će biti praćene.