Osnovne informacije

Najvažniji segmenti  naučnoistraživačkog rada  Centra za kontinentalno voćartsvo i ljekovito bilje su:

• proučavanje bioloških, morfoloških, fizioloških i tehnoloških osobina introdukovanih i autohtonih sorti kontinentalnih voćaka, kao i prirodnih populacija samoniklih voćaka.
  • istraživanja u oblasti pčelarstva, značaj pčela kao oprašivača gajenih i samoniklih biljnih vrsta.
  • rad na inventarizaciji i determinaciji najznačajnijih ljekovitih biljaka i ispitivanje mogućnosti  plantažnog uzgajanja ugroženih vrsta (npr. lincure).

Centar raspolaže sa dvije laboratorije:

1. Laboratorija za hemiju i biohemiju – u kojoj se vrši mjerenje mase i dimenzija ploda,  sadržaja vlage, sadržaja ukupne i rastvorljive suve materije, sadržaja ukupnih šećera i organskih kiselina i mineralnog sastava. U laboratoriji se mogu ispitivati pH, karbonati i humus prilikom izvođenja vježbi za studente iz predmeta: hemija, biohemija, agrohemija i fiziologija biljaka.
  2. Laboratorija za ljekovito bilje – u kojoj se ispituju morfološke i fiziološke osobine ljekovitih biljaka, kao i ekstrakcija etarskih ulja. U laboratoriji se vrši dorada prikupljenog materijala čišćenjem, sušenjem, mljevenjem i sl.

Angažovano osoblje

Prof. dr Đina Božović – redovni profesor   djinab@ucg.ac.me

Prof. dr Gordana Šebek – redovni profesor sebek@t-com.me

Prof. dr Vučeta Jaćimović – vanredni profesor  vucetaj@ucg.ac.me