Erasmus+

Erasmus + je program Evropske unije koji daje podršku pojedincima i organizacijama u oblasti obrazovanja, obuka, mladi i sport, i pruža mogućnosti za studiranje, obučavanje i sticanje iskustva u inostranstvu.

U oblasti obrazovanja, fokus programa je promovisanje priznavanja i vrednovanja stečenih kvalifikacija u obrazovanju, zatim uapređenje i razvoj svih nivoa obrazovanja, otvoreni pristup obrazovanim materijalima i dokumentima, inkluzivnost i međunarodna aktivnost/mobilnost.

Za oblast mladih, fokus Erasmus+ programa jeste osnaživanje mladih za aktivno učešće u demokratskim aktivnostima razvijenih društava, razvoj profesionalnih i liderskih vještina, međukulturalna saradanja i širenje solidarnosti.

U oblasti sporta, Erasmus+ program ima za cilj jačanje saradnje i povezanosti sportskih organizacija, kao i osnaživanje aktivnosti i ideja koje rezultiraju povećanjem fizičke aktivnosti mladih i ostalih pojedinaca.

Cilj programa Erasmus + je da doprinese strategiji „Evropa 2020“ u oblasti rasta, radnih mjesta, socijalne jednakosit i inkluzije, kao i ciljevima ET2020 - strateškom okviru EU za obrazovanje i obuku.

Erasmus + program takođe ima za cilj da promoviše održivi razvoj svojih partnera u oblasti visokog obrazovanja i da doprinese postizanju ciljeva Evropske strategije za mlade.

Program uključuje rješavanje sledećih specifičnih pitanja:

■ Smanjenje nezaposlenosti, posebno među mladima

■ Promovisanje učenja odraslih/cjeloživotno učenje, posebno za sticanje novih vještina i vještine koje zahtijeva tržište rada.

■ Podsticanje mladih da učestvuju u evropskoj demokratiji

■ Podrška inovacijama, saradnji i reformama

■ Smanjivanje obima ranog napuštanja škole

■ Promovisanje saradnje i mobilnosti sa zemljama partnerima EU

Tri ključne aktivnosti Erasmus + programa su:

1.  Ključna aktivnost 1: projekti za mobilnost radi sticanja novih vještina i znanja

■ KA1 – mobilnost studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja

■ KA1 – zajednički master programi

2.  Ključna aktivnost 2: projekti institucionalne saradnje za inovativnost i razmjenu dobrih praksi

■ KA2 – izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju

■ KA2 – savezi znanja

■ KA2 – savezi sektorskih vještina

■ KA2 – strateška partnerstva

3.  Ključna aktivnost 3: projekti za podrsku reformi obrazovnih politika

■ KA3 – podrška reformama

Program takođe uključuje i dvije posebne cjeline:

■ Jean Monnet

■ Sport

Mogućnosti za pojedince

Erasmus + program obezbjeđuje mogućnosti za ljude svih starosnih grupa, i pomaže im da razviju i razmjenjuju znanje i iskustvo u institucijama i organizacijama u različitim zemljama.

Mogućnosti za pojedince možete pogledati ovdje.

Mogućnosti za organizacije

Erasmus + program obezbjeđuje mogućnosti za različite organizacije, uključujući univerzitete, organizacije koje se bave obrazovanjem i obukom, think-tank organizacije, istraživačke organizacije i privatna preduzeća.

Mogućnosti za organizacije možete pogledati ovdje.

■ Evropska unija

■ Evropska komisija

■ DG za Obrazovanje i kulturu

■ Tempus Program

■ Erasmus Mundus

■ Evropska trening fondacija

■ EAC izvršna agencija

■ Eurydice

■ IPA

■ Evropski prostor visokog obrazovanja i Bolonjski proces (EHEA)

■ Pakt stabilnosti jugoistočne Evrope – obrazovanje

■ UNESCO visoko obrazovanje

■ UNESCO – CEPES

■ ENIC – NARIC

■ ENQA

■ Evropska asocijacija univerziteta (EUA)

■ Međunarodna univerzitetska asocijacija

Kalendar konkursa - nacionalna Erasmus+ kancelarija Crne Gore

■  kalendar konkursa

Erasmus+ program se implementira u periodu od 2014-2020. godine.

Više informacija o programu Erasmus + možete naći na web adresi Programa.