Osnovne informacije




Laboratorija za konstruisanje služi eksperimentalnim i istraživačkim aktivnostima u oblasti konstruisanja mašina i ispitivanja mašinskih konstrukcija. Ovo je jedna od najstarijih laboratorija na Mašinskom fakultetu u Podgorici, čiji se rad vezuje za osnivanje Katedre za konstruisanje 1976. godine. Osim istraživačkih radova zaposlenih, djelatnost Laboratorije je usmjerena i na saradnju sa privredom. Laboratorija pruža usluge projektovanja i konstruisanja mašinskih elemenata i sistema; ispitivanja mašinskih djelova i konstrukcija; tehničke dijagnostike mašinskih elemenata i sistema; obuke kadrova iz oblasti projektovanja i konstruisanja, posebno iz oblasti projektovanja uz pomoć računara na sljedećim licenciranim softverima: AutoCAD, Solidworks, Ansys, Autodesk Inventor, LabVIEW i Matlab. Za ove poslove Laboratorija je opremljena najmodernijom opremom što kupljenom na tržištu što samostalno razvijenom.

Najznačajnija oprema uključuje: servohidrauličnu mašinu za statička i dinamička ispitivanja; četvorokanalni prenosivi uređaj za vibrodijagnostiku i balansiranje OneProd Falcon - model Expert WLS; uređaj za praćenje i dijagnozu stanja kotrljajnih ležajeva T30, proizvođača SPM - Švedska; sistem za lasersko centriranje, Damalini 525 - Švedska; 3D scanner Creaform Go! Scan50; 3D printer CraftbotXL, itd.

Oprema koju su saradnici laboratorije sami razvili i napravili uključuje: ispitni sto za izučavanje ponašanja kotrljajnih ležajeva u toku eksploatacije (pruža mogućnosti ispitivanja dinamičkog ponašanja kotrljajnih ležajeva, ispitivanja rasprostiranja i generisanja toplote unutar ležaja, kao i gubitke usljed trenja); VIBROT – softver za vibrodijagnostiku rotacionih mašina; 12-kanalni, Mobilni PC mjerno-akvizicijski uređaj, A2 Logger; funkcionalni model mini hidroelektrane, itd.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.