Odobren panel na WAUkongresu 2024 u Johanesburgu – poziv za sažetke otvoren

Odobren panel na <span class="CyrLatIgnore">WAU</span>kongresu 2024 u Johanesburgu – poziv za sažetke otvoren

U okviru saradnje Balkanskog instituta za nauku i inovacije i Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje na Univerzitetu Crne Gore je odobren panel pod nazivom „Inovacije u modernoj antropologiji sporta (Innovations in Modern Anthropology of Sport)“ i, pod rednim brojem PN107 uvršten u program  WAU kongresa, koji će se održati u Johanesburgu (Južnoafrička republika), od 11. do 15. novembra 2024. godine. Tokom kongresa će biti promovisani, između ostalog rezultati iz projekata koji su sprovedeni ili se sprovode na Univerzitetu Crne Gore te promovisan jubilej povodom 50 godina od osnivanja Univerziteta Crne Gore. Pored toga, poziv je otvoren i za sve druge naučnike da predstave rezultate svojih istraživanja u okviru navedene naučne teme.

U pozivu se navodi da nema previše aktivnosti koje spajaju fizičke aktivnosti, emocije, socijalna pitanja i finansije kao što je sport. Na nemačkim fudbalskim stadionima ili crnogorskim vaterpolo bazenima, na terenima za američki bejzbol ili australijski ragbi, ljudi mogu da testiraju svoje biološke granice, izraze pozitivne ili negativne emocije, pozabave se nekim društvenim pitanjima, ulože ili potroše nešto novca ili rade nešto drugo što ih može učiniti fizički spremnim ili nespremnim, srećnim ili nesrećnim, ponosnim ili posramljenim, voljenim ili nevoljenim itd. U svakom slučaju sport na najbolji način predstavlja ono što život u suštini jeste. S druge strane, poznato je da savremene djelatnosti, koje imaju uspjeha u svojim oblastima, imaju jednu zajedničku karakteristiku, a to je značajna posvjećenost inovacijama. Stoga bi bilo važno fokusirati se na inovacije u savremenoj antropologiji sporta. Iz razloga što antropologija sporta istražuje kako sport i srodna polja mogu oblikovati i/ili mogu biti oblikovani biološkim, društvenim, kulturnim, političkim i istorijskim kontekstima u kojima ljudi žive, ključne teme o kojima će se raspravljati u okviru ovog panela uključuju pitanja kao što su: kako razviti ljudsko tijelo, šta je to modernost, kako doći do inovativnog nacionalizma, kao i kako unaprijediti savremeno građanstvo, trans-nacionalizam, globalizaciju ili pristup rodnosti i seksualnosti.

Moderatori predmetnog panela su dr Stevo Popović, ko-direktor Balkanskog instituta za nauku i inovacije i redovni profesor na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, dr Radenko Matić, vanredni profesor na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanje Univerziteta u Novom Sadu i dr Bojan Mašanović, docent na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore.

Poziv za prijave radova je otvoren do 13. maja 2024. godine a više informacija se mogu pronaći na zvaničnoj stranici WAU kongresa na kojoj se nalazi zvanični poziv za prijavu sažetaka:  https://waucongress.org/panel/pn107/