28.05.2017

Organizovano antropometrijsko mjerenje fudbalera FK „Mladost“

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Antropometrijsko mjerenje fudbalera Fudbalskog kluba Mladost iz Podgorice, koji je prošle godine bio šampion Crne Gore, a u tekućoj godini zauzeo treće mjesto sa istim brojem bodova kao prvoplasirana Budućnost i drugoplasirana Zeta i izborio učešće u kvalifakacijama za Ligu Evrope, organizovano je danas.

Mjerenja su realizovali profesori Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore prof. dr Duško Bjelica, mr Jovan Gardašević i mr Ivan Vasiljević.

Mjerenje je realizovano sa Tanita vagom koja omogućava sportistima praćenje sa svim relevantnim parametrima. Tanita vaga radi na principu bioelektrične impedanse koja predstavlja brzu i neinvazivnu metodu za procjenu sastava tijela.

Na osnovu instaliranog softvera koji vaga posjeduje, fudbaleri Mladosti su imali na uvid procentualni sadržaj masti u strukturi tijela, kao i segmentnu analizu procenta masti, (procenat masti u lijevoj i desnoj ruci, kao i procenat masti u lijevoj i desnoj nozi). Fudbaleri su takođe dobili informacije o vrijednostima visceralnih masti i o procentualnim vrijednostima mišićne i koštane mase, kao i parametrima metabolizma, za svakog fudbalera. Osim navedenih parametara, takođe su izmjerene i vrijednosti kožnih nabora na pojedinim segmentima tijela.

Fakultet za sport i fizičko vaspitanje nastaviće sa širenjem aktivnosti Dijagnostičkog centra i baze vrhunskih sportista koje će ubuduće mjeriti. Rezultate da kojih se dođe u Centru treba stručno sagledati i na osnovu njih dati smjernice za dalji rad sportista, klubova i saveza.

20.04.2018 Fakultet za sport i fizičko vaspitanje

Nastavljeno antropometrijsko dijagnostifikovanje studenata Univerziteta Crne Gore

20.04.2018 Fakultet za sport i fizičko vaspitanje

Promovisana knjiga profesora Bjelice na naučnom simpozijumu u Mostaru