Digitalna Gradska Straža - Spectro za Sigurnost Glavnog Grada

Crnogorska startap kompanija Spectro Solutions, Glavni grad Podgorica, i saradnici u nastavi sa Univerziteta Crne Gore pobijedili su na ovogodišnjem Konkursu za podršku inovativnim programima u okviru festivala “Dani nauke i inovacija 2023” sa programom pod nazivom “Digitalna Gradska Straža - Spectro za Sigurnost Glavnog Grada”. Program je rezultat produktivnog partnerstva javnog i privatnog sektora, uz dragocjenu podršku akademske zajednice.

Spectro Solutions je crnogorski VI startap koji je razvio softver za ranu detekcju požara. U pitanju je softver koji rješava problem nekontrolisanog širenja požara sa akcentom na otvorene površine, baziran na algoritmima kompjuterske vizije, tj. algoritmima koji primjenjuju vještačku inteligenciju.

Njegova namjena je rana detekcija požara i obavještavanje nadležnih agenata o njegovom izbijanju. Cilj je implementacija brzog, visoko pouzdanog i pristupačnog softvera na postojeću infrastrukuru video nadzora kao intelligence plug-in, sačinjenu od IP kamera bilo koje vrste.

Dio tima kompanije Spectro Solutions čine i studenti Elektrotehničkog fakulteta Ana Ašanin i Stefan Vuković, dok su u projektnom timu programa i saradnici u nastavi Slavko Kovačević, Elektrotehnički fakultet, i Kosta Pavlović sa Prirodno-matematičkog fakulteta.

U sklopu programa planirana su dva događaja: Spectro Green Congress Podgorica i Demo Dan - Spectro na Djelu.

Demo Dan - Spectro na Djelu

Datum: Četvrtak, 28. septembar
Vrijeme: 12:00 - 18:00 časova
Mjesto: Plato Avanturističkog parka Gorica

Demo Dan - Spectro na Djelu je događaj namijenjen građanima i stručnjacima iz oblasti zaštite životne sredine i bezbjednosti. Tokom ovog dana, Spectro Solutions će demonstrirati svoju tehnologiju za ranu detekciju požara u kontrolisanim uslovima pomoću kamera i dronova. Pored toga, posjetioci će imati priliku da učestvuju u interaktivnim radionicama i bolje upoznaju ovu inovativnu tehnologiju.

Učesnicima će se na otvaranju u 12h obratiti:

• Ana Ašanin, izvršna direktorica Spectro Solutions
  • Šućo Orahovac, Sekretar Sekretarijata za podršku biznis zajednici Glavnog grada
  • Drago Kažić, direktor prodaje One Crna Gora
  • Haris Sijarić, viši savjetnik za upravljanje NICS sistemom i tehničke poslove Službe zaštite i spašavanja Glavnog Grada
  • Jasna Gajević, v.d. direktora Agencije za upravljanje zaštićenim područjima Podgorice

Program Demo Dana je sljedeći:

• 12:00h - Prva live demonstracija sistema za detekciju požara uz govornike iz poslovnog i tehnološkog sektora
  • 13:00h - Interaktivne radionice i live demo sistema za osnovce u saradnji sa Osnovnom školom "Štampar Makarije" Podgorica.
  • 14:00h – Radionica za srednjoškolce u domenu Spectro tehnološke inovacije i live demo sistema. Počasni gosti: Srednja Elektrotehnička škola "Vaso Aligrudić" Podgorica.
  • 15:00h – Događaj posvećen studentima koji će imati priliku da otkriju načine na koje mogu implementirati svoje znanje za razvoj inovacija i održavanje još jednog live demoa sistemima, u saradnji sa Elektrotehničkim fakultetom, Univerzitet Crne Gore.
  • 16:00h - Finalna demonstracija sistema za sve prisutne.

Spectro Green Congress Podgorica

Datum: Petak, 29. septembar
Vrijeme: 18:00 časova
Mjesto: Plava sala Rektorata Univerziteta Crne Gore

Na ovom događaju, Spectro Solutions će predstaviti rezultate implementacije svog sistema za ranu detekciju požara u Glavnom gradu, koji će značajno poboljšati bezbjednost zelenih površina u budućnosti. Kongres će okupiti vodeće stručnjake, inovatore i predstavnike institucija kako bi razgovarali o budućnosti bezbjednosti i očuvanja životne sredine.

Istaknuti govornici na kongresu uključuju:

• Marijeta Barjaktarović Lanzardi, generalna direktorica Direktorata za inovacije i tehnološki razvoj, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja
  • Ana Ašanin, izvršna direktorica Spectro Solutions
  • Luka Rakčević, zamjenik gradonačelnice
  • Kosta Pavlović, saradnik u nastavi na Prirodno-matematičkom fakultetu, Univerzitet Crne Gore
  • Biljana Radusinović, direktorica ljudskih resursa One Crna Gora

Nakon prezentacije rezultata, kongres će ugostiti inspirativnu panel diskusiju pod nazivom "Uloga inovacija u očuvanju životne sredine". Panelisti će istražiti kako inovacije mogu doprinijeti očuvanju prirode i unaprijeđenju životne sredine.

Panelisti su:

• Ana Ašanin, izvršna direktorica Spectro Solutions.
  • Šućo Orahovac, sekretar Sekretarijata za podršku biznis zajednici Glavnog grada.
  • Slavko Kovačević, saradnik u nastavi na Elektrotehničkom fakultetu, Univerzitet Crne Gore.
  • Goran Janković, komandir Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada.
  • Aleksandar Dragićević, ekološki aktivista.

Prijavu za Spectro Green Congress Podgorica građani mogu izvršiti izvršiti putem linka: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeqmkIG_sTnztsrjeQbEkBdGubJrVpEgqiyr135EvnbO02DxA/viewform?usp=sf_link