Posjeta profesorice iz Krakova i početak projekta Shadow cities

U okviru Erasmus + programa mobilnosti Fakultet likovnih umjetnosti je posjetila profesorica Gabriela Buzek Garzynska sa Jan Matejko akademije lijepih umjetnosti iz Krakova. U toku ove mobilnosti studentima Fakulteta likovnih umjetnosti je prezentovan zajednički projekat Shadow cities čija realizacija je planirana  kroz niz aktivnosti - predavanja, radionica, sastanaka i obostranih posjeta studeneta i profesora dvije institucije u toku tekuće studijske godine.  Projekat  Shadow cities   se bavi Cetinjem i Krakovom kao istorijskim gradovima i prijestonicama dvije zemlje koji dijele zanimljive sličnosti i razlike. Istražujući moć i uticaj koju umjetnost može imati na našu percepciju stvarnosti, glavni fokus projekta je  stvaranje hipoteze koja će dati utopijski i izmišljeni status ovim prijestonicama kroz različite umjetničke alate kao što su arhitektura, urbanizam, naracija, poezija, istorija i fantastika. Ideja projekta je da se kroz umjetničko istraživački rad studenata i profesora obije institucije ispitaju inspirativne paralele, relativizuje vrijeme, udaljenost i pokuša da pronađe radost umjetnički posredovanog znanja i izgradnje novih odnosa.  U toku rada na projektu planirano je kreiranje digitalne platforme koji sadrži materijale za digitalne i štampane publikacije u obliku veb sajtova, kataloga, postera i izložbi radova nastalih iz projekta.