Objavljen novi broj Istorijskih zapisa 3-4/2022

Novi broj časopisa Istorijski zapisi 3-4/2022 dostupan je na veb stranici Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore, kao i na veb stranici časopisa.

U rubrici Članci publikovani su radovi Miljana Gogića, Da li je Grimoald bio kotorski episkop krajem XI ili krajem XIII vijeka?; Marine Odak, O novcu grada Drivasta tragom jedne numizmatičke beleške; Sava Marković, Si aliquid supervenit: o višem društvenom staležu Bara u XIV vijeku zbiljom Guliermovih; Aleksandra Životića, Rivalitet Srbije i Crne Gore i oslobođenje Metohije i Sandžaka 1912 i Alekseja Timofejeva, Statistička analiza kažnjenih „kominformovaca“: nacionalna pripadnost dužina kazne, uzrast, polna struktura, srodnici, povratnici

Segment Prilozi donosi radove Burhana Čelebića, Stari muslimanski nišani u Tuzima; Svetozara Savića Poljoprivredno obrazovanje u Crnoj Gori 1875-1941; Jelisavete Blagojević, Postsovjetska politika Borisa Jeljcina prema NATO-u

U rubrici Hronika preneti su govori sa otvaranja izložbe „Grci i Crnogorci: dva prijateljska naroda”: Riječ Njegove ekselencije Panagiotisa Partsoa, ambasadora Republike Grčke na otvaranju izložbe „Grci i Crnogorci: dva prijateljska naroda”; Obraćanje gđe Satke Hajdarpašić, predstavnice Ministarstva vanjskih djela Crne Gore i Diplomatske akademije na otvaranju izložbe „Grci i Crnogorci: dva prijateljska naroda”; Govor dr Panagiotisa Kolimichalisa, kolekcionara, autora izložbe „Grci i Crnogorci: dva prijateljska naroda”

U ovom broju dati su i prikazi: Savo Marković, Officia variorum sanctorum (BnF Latin 916), Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore, Tivat 2021. ; Sreten Ćuzović Otilo, Dejan Vuković, “LUČA CRNOGORSKE DIPLOMATIJE” Fakultet za crnogorski jezik i književnost (FCJK) - Cetinje, 2021. godine ; Ivan Laković, Dmitar Tasić (2021), KORPUS NARODNE ODBRANE JUGOSLAVIJE (KNOJ) 1944-1953, Beograd: institut za noviju istoriju Srbije, ISBN: 978-86-7005173-8, 511 str. ; Radenko Šćekić, Miomir Maroš: ZAPISANA CRNA GORA 1-2, IVPE/CEKUM, Cetinje/Podgorica 2020/2021.

Cijeli broj Istorijskih zapisa 3-4/2021 možete naći na ovom linku.