PROMOCIJA IZDANJA ISTORIJSKOG INSTITUTA NA IX INTERNACIONALNOM SAJMU KNJIGA U PODGORICI

Dana 27.09.2023. godine u 19 časova na IX internacionalnom sajmu knjiga u Podgorici održana je promocija izdanja Istorijskog instituta UCG, i to: Crna Gora i Srbija – u izvještajima diplomatskih predstavnika Srbije sa Cetinja 1897-1918, Crnogorski Gaser, Vatikanska dokumenta o istoriji Crne Gore I – Izvještaji « ad limina » kotorskih biskupa Svetoj stolici (1592-1708.), Marubi i Crna Gora, i Crna Gora na političkoj i kulturnoj mapi Evrope - Clio Map. Pregled izdavačke aktivnosti Instituta tokom 2023. godine najprije je na ovoj promociji predstavila v.d. direktora i rukovodilac Uredništva u Istorijskom institutu dr Dragana Kujović, zatim je o pomenutim publikacijama govorio njihov urednik dr Radoslav Raspopović, da bi, na kraju, knjige predstavio dr Ivan Laković, zamjenik direktora za nauku i član Uredništva u Istorijskom institutu.

Dr Radoslav Raspopović priređivač je publikacije Crna Gora i Srbija – u izvještajima diplomatskih predstavnika Srbije sa Cetinja 1897-1918 i koautor (drugi autor je Branko Bogdanović) ilustrovane monografije Crnogorski gaser sa Protokolom od prodaje revolvera za godine 1894-1895-1896-1897. Dr Antal Molnar prikupio je i priredio dokumenta za prvu knjigu u ediciji Vatikanska dokumenta o istoriji Crne Gore, pod naslovom Izvještaji « ad limina » kotorskih biskupa Svetoj stolici (1592-1708.). Foto-monografiju Marubi i Crna Gora priredili su dr Radoslav Raspopović, dr Tatjana Koprivica i dr Slavko Burzanović, dok je kolažna monografija Crna Gora na političkoj i kulturnoj mapi Evrope – Clio Map nastala kao rezultat rada na istoimenom naučno-istraživačkom projektu Instituta i okupila je tekstove 28 autora iz zemlje i inostranstva.