Objavljen novi broj Istorijskih zapisa 3-4/2023

Novi broj časopisa Istorijski zapisi 3-4/2023 dostupan je na internet stranici Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore.

U rubrici Članci publikovani su radovi Dragane Kunčer, The World without Women: Gender Issues in the Gesta Regum Sclavorum; Maje Katušić, Tradicionalistički obrasci dubrovačkih useljenika u Kotoru tijekom 18. stoljeća; Dušana Fundića, Suparništvo Austrougarske i Crne Gore u Severnoj Albaniji krajem 19. i početkom 20. veka; Luke Filipovića, Savez komunista Jugoslavije i prvi pokušaj organizacije mediteranske konferencije komunističkih partija Evrope 1967-1968. godine i Ilije Kukobata, Crna Gora u sistemu jugoslovenskog vazdušnog saobraćaja 1930-2006.

U posebnom segmentu Arheologija objavljen je rezultat istraživanja arheologa Dejana Gazivode, Ostaci crkve u Zaljevu.

Rubrika Prilozi donosi radove Janka Paunovića, Status robova (servi, ancille) u kotorskom Statutu (1616, Venecija) i njegov rimsko-pravni uticaj i Milića Dujovića, Manastir Sveta Trojica kod Pljevalja od osnivanja do 1859. godine.

Na kraju, u segmentu Izvori, Miljan Gogić je priredio dokument Prepisi kotorskih isprava iz Lekcionara i Pontifikala Kotorske biskupije u rukopisnim zbornicima arhiva HAZU u Zagrebu.

Cijeli broj Istorijskih zapisa 3-4/2023 možete preuzeti na ovom linku.