RMI 1 literatura i zahtjevi za ispit januar 2024

**Ispit iz Gudačkih Instrumenata**

Poštovani studenti,

Ovde su pitanja koja treba da istražite koristeći relevantnu literaturu i pružite opširne odgovore. Rok za dostavljanje odgovora je 5. februar.

1. *Građa Gudačkih Instrumenata:* Detaljno opišite osnovnu građu gudačkih instrumenata, uključujući drvene delove, vrste materijala i način na koji ti elementi doprinose karakteristikama zvuka. (Minimum 150 reči)

2. *Stradivarijeve Violine:* Analizirajte zašto su Stradivarijeve violine smatrane vrhunskim dostignućem u gradnji gudačkih instrumenata. Pored toga, razmotrite kako se ove violine razlikuju od drugih poznatih modela. (Minimum 150 reči)

3. *Istorijat Gudačkih Instrumenata:* Pratite razvoj gudačkih instrumenata tokom baroknog i klasičnog perioda. Opišite ključne promene u dizajnu i zvuku tokom ovih epoha. (Minimum 150 reči)

4. *Poznati Graditelji:* Izaberite dva poznata graditelja gudačkih instrumenata i analizirajte njihove pristupe i doprinose ovom zanatu. Uporedite njihove stilove i uticaje na gudačku muziku. (Minimum 150 reči)

5. *Savremena Prilagođavanja:* Kako su gudački instrumenti evoluirali u savremenom dobu, posebno u pogledu tehnologije i novih materijala? Razmotrite kako ovi faktori utiču na zvuk i izvođenje. (Minimum 150 reči)

Napomena: Molimo vas da koristite relevantnu literaturu i citirate izvore ukoliko je potrebno. Važno je pružiti argumentovane odgovore sa jasnim razumevanjem gradiva.

Srećno sa istraživanjem i pisanjem!

---

**Ispit iz Drvenih Duvačkih Instrumenata**

Poštovani studenti,

Pred vama su pitanja koja zahtevaju istraživanje kroz relevantnu literaturu i pružanje dubokih i opširnih odgovora. Rok za dostavljanje odgovora je 5. februar.

1. *Građa Drvenih Duvačkih Instrumenata:* Detaljno analizirajte osnovne komponente drvenih duvačkih instrumenata. Opišite kako svaki deo instrumenta utiče na proizvodnju zvuka i koji su ključni elementi u njihovom dizajnu. (Minimum 150 reči)

2. *Karakteristike Klasičnih Drvenih Duvačkih Instrumenata:* Razmotrite karakteristike klasičnih instrumenata poput flauti, klarineta ili oboa. Objasnite kako materijali i dizajn doprinose njihovim specifičnim tonovima i izrazima. (Minimum 150 reči)

3. *Istorijat Drvenih Duvačkih Instrumenata:* Pratite evoluciju drvenih duvačkih instrumenata tokom različitih istorijskih perioda. Fokusirajte se na ključne promene u dizajnu i tehnologiji proizvodnje. (Minimum 150 reči)

4. *Poznati Graditelji Drvenih Duvačkih Instrumenata:* Izaberite dva poznata graditelja drvenih duvačkih instrumenata i analizirajte njihov doprinos ovom zanatu. Poredite njihove stilove i kako su oblikovali razvoj ovih instrumenata. (Minimum 150 reči)

5. *Primena Drvenih Duvačkih Instrumenata u Različitim Muzičkim Žanrovima:* Kako se različiti drveni duvački instrumenti koriste u različitim muzičkim žanrovima? Razmislite o specifičnostima svakog instrumenta i njihovoj ulozi u različitim vrstama muzike. (Minimum 150 reči)

Napomena: Molimo vas da koristite relevantnu literaturu, citirate izvore kada je to potrebno i pružite argumentovane odgovore. Očekujemo od vas opsežna i temeljna izlaganja.

Srećno sa istraživanjem i pisanjem!

---

Ova uputstva studentima pružaju smernice o tome šta se od njih očekuje i postavljaju jasne kriterijume za opširnost odgovora, istovremeno podstičući korišćenje relevantnih izvora.